Zadlužení Izraelci prodali projekt v Praze 3 | E15.cz

Zadlužení Izraelci prodali projekt v Praze 3

Zadlužení Izraelci prodali projekt v Praze 3
Plaza Liberec
• 

Daniel Novák

Izraelská developerská společnost Plaza Centers dělá, co může, aby získala hotovost na splátky svých dluhů. V přepočtu přes čtvrt miliardy korun nyní získala prodejem rozsáhlého pozemku za pražským Nákladovým nádražím Žižkov. Parcelu, na níž nyní stojí skladový areál, koupil jiný izraelský developer Afi Europe.

„Transakce je v souladu s naší strategií, s programem na snižování zadluženosti a přesunem kapitálu od dokončených projektů a neklíčových aktiv směrem k výnosným projektům napříč naším portfoliem,“ uvedl k žižkovskému obchodu generální ředitel Plaza Centers Ran Shtarkman.

Na prodaných pozemcích se v současnosti nacházejí sklady s 37 tisíci metry čtverečními k pronájmu. Firma však s oznámením o transakci sdělila, že se jí na začátku roku podařilo dosáhnout změny územního plánu, která tam umožní bytovou výstavbu. A s ní má zkušenosti nový majitel nemovitosti Afi Europe.

Konkurencí mu však bude například nedaleký Rezidenční park Na Vackově, který v lokalitě buduje developerská větev Metrostavu. Na samotném Nákladovém nádraží Žižkov má rozsáhlé stavební záměry developer Luděk Sekyra a Discovery Group.

Společnost Plaza Centers měla v České republice ambiciózní plány, které se však zdaleka nenaplnily. Podobně jako firma nenaplnila své obchodní centrum Plaza Liberec, v jehož velké části vítají návštěvníky místo obchodů dinosauři.

Agentura Standard & Poor’s srazila v březnu rating Plaza Centers do pásma CCC+, které je kvůli vysokému riziku zapovězenou oblastí například pro penzijní fondy. Důvodem špatného hodnocení firmy jsou problémy s likviditou. Jen letos v listopadu a prosinci musí Plaza Centers splatit dluhopisy za 40 milionů eur.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!