Ruská ekonomika zrychlila pokles, sráží ji sankce i nízké ceny ropy | E15.cz

Ruská ekonomika zrychlila pokles, sráží ji sankce i nízké ceny ropy

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tempo poklesu ruské ekonomiky nabralo na obrátkách. V dubnu se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně snížil o 4,2 procenta po březnovém zpřesněném poklesu o 2,7 procenta. Uvedlo to ruské ministerstvo hospodářství. Ekonomika slábne kvůli světovým cenám ropy a západním sankcím kvůli postoji Moskvy v ukrajinské krizi. Analytici takový pád nečekali, předpovídali pokles o 2,8 procenta.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev v dubnu odhadl, že za celý letošní rok zaznamená ruská ekonomika pokles o 2,8 procenta. Loni ještě Rusko vykázalo růst, a to o 0,6 procenta.

Graphical visualization of Rudpryoy

Světová banka (SB) začátkem dubna upozornila, že Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Předpověděla také, že v letošním roce HDP klesne o 3,8 procenta a mírně oslabí také v příštím roce.

Rusko, které je největším světovým vývozcem energií, bylo nuceno reagovat na propad cen ropy, které jsou nyní o téměř polovinu nižší než loni v červnu. Země se kromě toho po většinu loňského roku potýkala s krizí domácí měny a podkopávaly ji i západní sankce, které omezily přístup vybraných firem na mezinárodní finanční trhy a vyvolaly odliv kapitálu.

Světová banka zlepšila výhled ruské ekonomiky
Světová banka (SB) dnes přitom zlepšila výhled vývoje ruské ekonomiky na letošní a příští rok, zejména díky oživení cen ropy v posledních měsících, silnějšímu rublu a zpomalení inflace. V letošním roce čeká banka pokles HDP o 2,7 procenta místo dosavadních 3,8 procenta. V roce 2016 pak má již ekonomika vzrůst o 0,7 procenta. Doposud banka počítala s poklesem o 0,3 procenta.
Banka poukázala na to, že v posledních měsících oživily světové ceny ropy, na jejímž vývozu je Rusko do značné míry závislé. Po loňském propadu o zhruba 40 procent rovněž posílil kurz rublu vůči dolaru a zpomaluje se inflace.
Na příští rok banka odhaduje růst ekonomiky na 0,7 procenta a v roce 2017 očekává zrychlení růstového tempa na 2,5 procenta. Hlavní ekonomka SB pro Rusko Birgit Hanslová ale uvedla, že dlouhodobější výhled pro Rusko zůstává nejistý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.