Ruský rozpočtový schodek by letos měl dosáhnout čtyř procent HDP | e15.cz

Ruský rozpočtový schodek by letos měl dosáhnout čtyř procent HDP

Rubl, ilustrační foto
Rubl, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozpočtový deficit Ruska by mohl letos dosáhnout až čtyř procent hrubého domácího produktu, pokud ceny ropy zůstanou na současné úrovni. Uvedl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Původně vláda očekávala, že dosáhne tří procent.

Siluanov dodal, že ministerstvo financí bude muset zvýšit v nejbližší budoucnosti objem svých úvěrů, aby bylo možné pokrýt díru v rozpočtu.

Rusko čelí v letošním roce již druhým rokem za sebou recesi. Způsobil to převážně prudký pokles cen ropy, hlavní vývozní položky země, která se spolu s dalšími komoditami na celkových příjmech rozpočtu podílí zhruba polovinou, a západní sankce uvalené na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Recese a hlubší schodek nejsou dobrými zprávami pro Kreml a prezidenta Vladimira Putina před parlamentními volbami, které se mají konat na podzim.

Rusko obvykle činí úpravy rozpočtu na jaře. Dva zdroje však agentuře Reuters řekly, že v letošním roce zřejmě dojde ke změnám v rozpočtu nejdříve poté, co bude zvolen a zřízen nový parlament.

Vývoj ruského HDP Ru GDP Annual Growth Rate

Rozpočet schválený loni v říjnu počítá letos s výdaji 15,9 bilionu rublů (5,7 bilionu korun). Analytici odhadují, že aby byl rozpočtový deficit zvládnutelný, bude potřeba snížit výdaje o 700 až 800 miliard rublů. Příjmy původně měly činit 14 bilionů rublů, při současných cenách ropy by však mohly být o 1,2 až 1,5 bilionu rublů nižší.

Ruská ekonomika loni klesla o 3,7 procenta a většina analytiků počítá s výrazným poklesem i v letošním roce. Světová banka minulý týden varovala, že HDP Ruska se může letos snížit o 1,9 procenta. Ruské ministerstvo hospodářství čeká letos pokles jen o 0,3 procenta a příští rok růst o 1,4 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery