Stát vybral v pololetí méně na DPH i spotřebních daních | E15.cz

Stát vybral v pololetí méně na DPH i spotřebních daních

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát vybral v pololetí na dani z přidané hodnoty (DPH) necelých 149 miliard korun, což je v meziročním srovnání pokles o 7,5 miliardy korun. Stejně tak méně vybral stát i na všech spotřebních daních, a to zhruba 70 miliard korun. To je v meziročním srovnání pokles o 2,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Úřad odůvodňuje nižší výnos z DPH a spotřebních daní vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Ta byla způsobena zejména výběrem spotřebních daní u tabáku zkresleného loňským předzásobením tabákovými výrobky a zadrženými nadměrnými odpočty u daně z přidané hodnoty. „Postupné vyplácení zadržených nadměrných odpočtů v roce 2014 bude v průběhu roku snižovat negativní meziroční vývoj inkasa, který byl nejvíce zaznamenán v prvních měsících tohoto roku,“ uvádí pravidelně u zpráv o plnění státního rozpočtu MF.

V případě spotřebních daní jsou v inkasu rozdíly. Například výběr spotřební daně z lihu činil za první pololetí 3,68 miliardy korun, což je meziroční nárůst zhruba o 170 milionů korun a zároveň nejvyšší výběr v prvním pololetí za posledních pět let.

Celostátní daňové příjmy z DPH a spotřebních daní včetně energetických (v mil. Kč):
Ukazatel 1. pololetí 2014 1. pololetí 2015 rozdíl
DPH 156 149 148 606 -7543
Spotřební daně 72 962 70 169 -2793

Naopak v případě spotřební daně z tabákových výrobků došlo k poklesu výběru o meziročně o 4,2 miliardy na 23,34 miliardy korun. „Příjmy ze spotřební daně z tabákových výrobků v prvním pololetí letošního roku ovlivnilo nově zavedené pevné datum tříměsíčního doprodeje cigaret, které narovnalo podmínky na trhu v případě zvyšování sazeb u cigaret,“ uvedlo v pátek Generální ředitelství cel.

Nárůst v pololetí zaznamenal také výběr daně z pohonných hmot, z vína nebo pevných paliv. Naopak poklesl výnos daně u piva nebo z elektřiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah