Microsoftu klesl zisk, tržby zvýšil o čtvrtinu. I díky mobilům | E15.cz

Microsoftu klesl zisk, tržby zvýšil o čtvrtinu. I díky mobilům

Microsoft
Microsoft
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké softwarové společnosti Microsoft v prvním čtvrtletí jejího finančního roku klesl zisk, zčásti kvůli předpokládaným nákladům na rozsáhlé propouštění, které největší světový výrobce počítačového softwaru ohlásil v červenci. Tržby ale překonaly odhady, mimo jiné díky lepšímu prodeji telefonů či tabletů Surface. Akcie firmy v prodlouženém obchodování rostly.

Čtvrtletní zisk Microsoftu klesl o 13 procent, zčásti kvůli předpokládanému odpisu ve výši 1,1 miliardy dolarů spojenému s masivním propouštěním. Bez tohoto nákladu firma vykázala zisk 4,5 miliardy dolarů (98,5 miliardy korun) oproti zisku 5,2 miliardy, který vykázala ve stejném čtvrtletí před rokem.

V přepočtu na akcii zisk činil 54 centů. Trh podle agentury Reuters předpokládal výsledek 49 centů při zohlednění zmíněného odpisu.

Tržby společnosti posílily proti stejnému loňskému čtvrtletí o 25 procent na 23,2 miliardy dolarů (508 miliard korun). Firmě pomohl obchod s mobilními telefony, který v dubnu koupila od finské společnosti Nokia. K výsledku přispěl i lepší prodej produktů v oblasti cloudu jiným firmám.

Trh čtvrtletní tržby Microsoftu odhadoval na 22 miliard dolarů. Akcie Microsoftu, které za poslední rok stouply o 33 procent, přidaly v prodlouženém obchodování na Wall Street další tři procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah