Penta a CEFC daly nabídku na koupi majitele Novy. Kellner couvnul | E15.cz

Penta a CEFC daly nabídku na koupi majitele Novy. Kellner couvnul

vaj

Čínská CEFC a investiční skupina Penta předložily společnou nabídku na odkup majitele televize Nova CME. Podle zdrojů agentury Reuters by měla nabídka dosahovat přibližně dvou miliard dolarů, finální suma ovšem ještě nebyla stanovena. Ze hry naopak vypadla investiční skupina PPF.

Další zdroj Reuters uvedl, že všechny strany se blíží uzavření obchodu, chybí ale vyladit poslední detaily.

O CME dříve usilovala také skupina PFF miliardáře Petra Kellnera, od akvizičního snažení ale upustila, tvrdí agentura. "Nebudeme komentovat spekulace trhu," sdělila E15.cz za PPF Zuzana Migdalová.

Posledními zbývajícími uchazeči o CME tak údajně zůstávají Penta a CEFC. "Není to poprvé, co se objevují uměle vyvolané senzace. Víc to nebudeme komentovat," řekl pro E15.cz mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Akcie CME rostly po zprávě o zájmu CEFC a Penty

Mediální expertka a majitelka distribuční firmy Axocom Erika Luzsicza již dříve uvedla, že prodej skupiny může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především prý bude záležet na tom, zda bude Nova nadále volně šířit všechny svoje kanály prostřednictvím pozemního digitálního vysílání, nebo část kanálů zpoplatní.

"Pokud by noví majitelé posunuli alespoň část portfolia do placené části, tak by to nejen mohlo mít dodatečný pozitivní vliv na TV Nova, která by tím mohla ekonomicky posílit, zároveň by to mohlo motivovat určitou část diváků těchto kanálů k objednání placené nabídky. To by vzhledem k chystaným novým technologickým a vysílacím standardům mohlo výrazně pomoci celému trhu tematických kanálů. Díky nárůstu nových předplatitelů by se celý segment mohl dále rozvíjet," podotkla Luzsicza.

Archeologické práce u Masaryčky nezastaví ani zima. Na místě už stojí obří stan

CME působí v šesti zemích střední a východní Evropy. Tahounem jejího zisku jsou aktivity v Česku a Rumunsku. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Působí ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu či na realitním trhu a také v tištěných a internetových médiích v Česku a na Slovensku. Mimo jiné vlastní druhé největší české vydavatelství Vltava Labe Media.

Komentář Michaela Romancova: Moskva shání čínského Schrödera

CEFC již dříve koupila od Penty svou pražskou kancelář a další majetek. V minulosti investovala do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, spolupráci s nimi však již ukončila. Time Warner vlastní v CME 46,5 procenta akcií s hlasovacími právy.

Na základě warrantů, tedy cenných papírů s opcí, které může uplatnit do května 2018, může mít Time Warner v CME podíl 75 procent. Time Warner se loni v říjnu dohodla s americkou telekomunikační firmou AT&T na svém převzetí za více než 85 miliard dolarů. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo tento týden žalobu s cílem spojení zablokovat. 

Tvrdíkovi Číňané ze CEFC odmítají, že by upláceli v Africe

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!