Seznam se dohodl s Huawei, dodá své mobilní aplikace | E15.cz

Seznam uzavřel dohodu s Huawei. V čínských telefonech má nahradit Google

Seznam.cz
Seznam.cz
• 
ZDROJ: Zive.cz

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Telefony Huawei budou do budoucna přicházet na český trh s předinstalovanými aplikacemi české internetové jedničky Seznam.cz. Huawei tak našla pro české zákazníky náhradu za služby globálního gigantu Google. Vyplývá to z uzařené dohody o strategickém partnerství mezi oběma firmami.

Telefony z aktuální řady Huawei P40 dostanou v Česku webový vyhledávač Seznamu a předinstalované aplikace české firmy, mimo jiné Mapy.cz, Novinky.cz, Seznam.cz, zpravodajství Seznamu, Televizi Seznam nebo Email.cz, napsal server Lupa.cz.

Huawei má zákaz využívat služby Googlu věetně obchodu s aplikacemi, hledá za ně proto náhradu. V její vlastní AppGallery už jsou mimo jiné aplikace Alza.cz, CZC, Komerční banky, CSFD.cz, Livesportu, Richee, Tipsportu, Tesca, Youradio nebo Windy a nyní je postupně budou doplňovat například i aplikace od Raiffeisenbank, České spořitelny nebo České pošty. Připojit se mají i DámeJídlo.cz, Avast či České dráhy s aplikací Můj vlak. Z populárních globálních aplikací AppGallery nabízí třeba taxi aplikaci Bolt či strategickou hru Game of Thrones.

„Mobilní zařízení Huawei tvoří v České republice velkou část trhu. Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít vzájemnou spolupráci, která nám pomůže oslovit další uživatele s produkty Seznamu. Je to v souladu s naší mobilní strategií, která reaguje na fakt, že se konzumace zábavy i obsahu přesouvá stále více od desktopu k mobilním telefonům,“ uvedl ředitel obsahových služeb Seznamu Matěj Hušek.

Podle údajů analytické firmy Gartner byla Huawei v 1. čtvrtletí čtvrtou nejprodávanější značkou chytrých mobilů v Česku. První příčka patří Samsungu, druhá Xiaomi a třetí Apple.

Seznam se již jednou pokoušel proniknout do mobilních telefonů prostřednictvím exkluzivního partnerství s výrobcem zařízení. Loni ve spolupráci se Samsungem uvedl na český trh telefony Galaxy A40 a Galaxy A20e se svými předinstalovanými aplikacemi. Podle informací Lupy byl projekt letos na jaře ukončen.

Spojené státy firmu Huawei obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To však čínský podnik dlouhodobě odmítá. Británie již v lednu částečně omezila přístup Huawei k budování mobilních sítí páté generace (5G). Britská vláda nyní svůj přístup k Huawei v důsledku nových amerických restrikcí vůči čínskému podniku přehodnocuje a ministři naznačují, že je pravděpodobný úplný zákaz.

Před používáním softwaru i hardwaru Huawei varoval předloni i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil byl do roka z čela úřadu odvolán.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah