Zadlužení Netflixu vzroste o další desítky miliard | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zadlužení Netflixu vzroste o další desítky miliard

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Společnost Netflix nabídne dluhopisy za dvě miliardy dolarů (46 miliard korun), vydá je v dolarech i eurech. Získané peníze chce Netflix podle webu TechCrunch využít na „akvizici obsahu, výrobu a vývoj vlastní produkce, investice a další věci“.

Netflix věří, že investice do filmů a seriálů, které diváci nenajdou nikde jinde, pomohou společnosti zvýšit počet předplatitelů i tržby. Podle webu Variety chce letos do vlastních pořadů investovat 15 miliardy dolarů, což je o tři miliardy více než v minulém roce.

Celkový dluh společnosti by v případě udání bondů přesáhnul 12 miliard dolarů. Variety upozorňuje, že společnost navíc žádnou podstatnou část dlouho nesplatila. Navíc jen za první kvartál letošního roku vzrostly úroky za tento dluh o 135,5 milionu dolarů, což jsou tři procenta tržeb společnosti za toto období. Netflix navíc očekává, že letos spálí v hotovosti více než 3,5 miliardy dolarů.

Akcie, měny & názory Vladana Gallistla: Disney vytáhl proti Netflixu

„Máme jasno, kudy se chceme vydat. Pokud budeme vytvářet nejlepší obsah na světě a vytvoříme divácky nejpřívětivější prostředí, pak budeme během příštích let růst. Na to se soustředíme,“ uklidňuje investory šéf Netflixu Reed Hastings, který si v loňském roce výrazně polepšil, když jeho plat stoupl téměř o polovinu na více než 36 milionů dolarů.

Společnost utrácí hlavně kvůli tomu, že se chce připravit na nástup silné konkurence. Dlouhodobě nejúspěšnější hollywoodské studio Disney v letošním roce spustí streamovací platformu Disney+. Ta nabídne jeho největší hity, originální tvorbu i filmy a seriály od filmového studia 21st Century Fox, které Disney za 71,3 miliardy dolarů (1,6 bilionu korun) koupil. Podle analytiků nabídne Disneyho služba o dvacet procent méně obsahu než Netflix, jeho tituly jsou ale lépe hodnocené. Silnou konkurencí je pro Netflix i služba Amazon Prime nebo HBO Go. To aktuálně boduje s poslední řadou oblíbeného seriálu Hra o trůny.

Globální filmové tržby vzrostly jen nepatrně, stále výrazněji se ale prosazuje Netflix

Dluhopisy firma vydala naposledy loni v říjnu. Od věřitelů vybrala dvě miliardy dolarů. I tehdy je plánovala investovat převážně do tvorby vlastního obsahu.

V prvním čtvrtletí letošního roku překonal Netflix prognózy analytiků, když mu rekordně narostl počet předplatitelů o 9,6 milionu. Předpokládá se ale, že ve druhém čtvrtletí růst zpomalí. Příjmy společnosti se v prvním kvartálu zvýšily o 22 procent na 4,5 miliardy dolarů (102,6 miliardy korun), zisk stoupl o 19 procent na 344 milionů dolarů.

Cena za nejlepší film může Netflix posunout do vyšší ligy, Hollywood začíná panikařit
Apple chce více sázet na služby, představil konkurenci pro Netflix

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!