Korec: Nekontrolovatelný růst cen bytů nehrozí, ČNB chybovala

Sídliště Horní Měcholupy

Sídliště Horní Měcholupy Zdroj: jan vavra

Sídliště Horní Měcholupy
Sídliště Horní Měcholupy
Sídliště Horní Měcholupy
Evžen Korec, Ekospol
5
Fotogalerie

Česká národní banka chybně přečetla situaci na trhu, rozhodnutí omezit dostupnost hypoték bylo chybné. Tvrdí to pro Info.cz Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Česká národní banka předminulý týden oznámila zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Vy jste ji za to poměrně razantně zkritizoval. Co vás k tomu vedlo?

Zpřísnění podmínek pro získání hypoték, se kterým přišla Česká národní banka, by bylo opodstatněné, pokud by jejich ceny nekontrolovatelně rostly, a kdyby docházelo k tomu, čemu se populárně říká bublina.

Vy s tímto výkladem situace nesouhlasíte?

Zásadně nesouhlasím. A nejde jenom o mě. Stejně to hodnotí třeba Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB.

Když to není bublina, proč tedy podle vás tak rostou ceny nemovitostí?

Bytů je velmi málo, přičemž povolování stavby nových trvá mimořádně dlouho a je mimořádně obtížné. Nejsou dostupné stavební pozemky v přiměřených cenách. Navíc během posledních let došlo k zásadnímu nárůstu ceny stavebních prací. To všechno jsou příčiny nárůstu ceny nemovitostí, o bublinu ale opravdu nejde. Kroky České národní banky jsou neadekvátní tomu, co se ve skutečnosti odehrává.

Podle vás jde tedy na realitním trhu o klasické zvýšení cen zaviněné nedostatkem poptávaného produktu?

Ano, je to tak.

ČNB nicméně zpřísnění podmínek pro získání hypotéky neodvolá. Co se podle vás dá nyní na trhu čekat?

Krátkodobě dojde k úplně opačnému efektu, než jaký ČNB předpokládá. Každý, kdo v budoucnosti nedosáhne na hypotéky, se ji bude snažit narychlo získat. Zásah České národní banky totiž v podstatě zapříčiní, že si běžná střední třída na hypotéku ani nesáhne. Přijde o možnost vlastnického bydlení.

Dovedete odhadnout, kolika lidí se to týká?

Zhruba třetiny až čtyřiceti procent potenciálních žadatelů. Už současná restrikce je tvrdá, ta chystaná střední třídu opravdu od hypoték odřízne. Znovu říkám, že pokud by hrozil nekontrolovatelný nárůst cen, byly by kroky ČNB nejspíš logické. Nic takového ale nehrozí. Centrální banka naprosto chybně vyhodnotila situaci.

Celý rozhovor čtěte na Info.cz.