České předsednictví v Radě EU začíná. Vše, co byste měli vědět | e15.cz
Speciál České předsednictví

České předsednictví v Radě EU začíná. Vše, co byste měli vědět

České předsednictví v Radě EU 2022 začíná. Potrvá do konce roku.
České předsednictví v Radě EU 2022 začíná. Potrvá do konce roku.
• 
ZDROJ: Profimedia

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Už 1. července 2022 začíná historicky druhé české předsednictví v Radě EU. Česko přebírá předsednickou roli po Francii a k 1. lednu 2023 ji předá Švédsku. Projděte si články, které redakce E15 připravila na téma předsednictví a vše, co je s ním spojeno.

Česká vláda představila oficiální logo českého předsednictví. Místo kontroverzní Entropy Davida Černého bude tentokrát budovu Rady Evropské unie zdobit koberec s názvem Květinová unie.

Rada EU a její funkce a pravomoce

V první řadě je třeba si vyjasnit, co přesně Rada Evropské unie řeší, jaké má pravomoce a jak funguje. Mnoho občanů včetně novinářů si často plete Radu Evropské unie s Evropskou radou a Radou Evropy. Jedná se přitom o tři diametrálně odlišné organizace s rozdílnými pravomocemi a složením. V následujícím článku se dozvíte, kde instituce sídlí a kdo obyčejně zastupuje participující země včetně Česka:

Rada EU, Evropská rada a Rada Evropy. Jak se liší a jaké mají pravomoce >>>

Videoverze:

Video se připravuje ...
Co je Evropská rada, Rada EU a Rada Evropy?

Význam předsednictví v Radě EU

Proč je pro Česko důležité předsednictví a co mu může přinést? V souvislosti s touto rolí Česka se mluví například o nových pracovních místech a řešení otázek, do kterých může Česko skrze předsednictví výrazněji promlouvat. Mnohé české firmy požadují, aby Fialova vláda kladla spíše důraz na otázku energií. Premiérův poradce Tomáš Pojar v rozhovoru pro deník E15 zase vyzdvihl možnou roli českých firem v obnově Ukrajny. V souvislosti s českým předsednictvím musí vláda ukočírovat i jeho rozpočet.

České předsednictví Radě EU: Co obnáší a proč je důležité  >>> 

Videoverze:

Video se připravuje ...
Co obnáší české předsednictví v Radě EU a proč je důležité?

Program a témata českého předsednictví

Nejvíce pozornosti váží program a témata, jimiž se vláda Petra Fialy hodlá na evropské půdě zabývat. Velký důraz bude kladen na válku na Ukrajině, s čímž souvisí i snížení energetické závislosti na Rusku a systematická obrana Evropy a role NATO. Ministr průmyslu Jozef Síkela v exkluzivním rozhovoru pro deník E15 zmiňuje, že mezi priority bude patřit i nastartování výroby čipů přímo v Evropě.

České předsednictví Radě EU: Program a témata >>>

Videoverze:

Video se připravuje ...
České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?

Evropská unie přehledně

V souvislosti s předsednictvím tradičně vzrůstá zájem také o Evropskou unii jako takovou, její historii, orgány, strukturu nebo velmi aktuální téma členských a kandidátskch států. Český premiér uvedl, že Česko by mohlo na popud evropských států během předsednictví uspořádat neformální summit s nečlenskými zeměmi. Deník E15 proto připravil i podrobný článek na téma Evropské unie, eurozóny, členských a kandidátských zemí s interaktivní mapou:

Vše o Evropské unii >>>

Autor: jon

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video