Vývoz irácké ropy se vrátil na maxima, zesílí přetlak na ropném trhu

Vývoz z jihoiráckých terminálů, který se na celkovém iráckém vývozu podílí naprostou většinou, dosahoval za prvních 23 dní prosince v průměru nejméně 2,60 milionu barelů denně, sdělilo několik zdrojů. Prosincový vývoz z jihu tak překročil dosavadní maximum z května. Tehdy se vyváželo 2,58 milionu barelů denně, což bylo maximum nejméně od roku 2003.
Podle jednoho ze zdrojů se vývoz z jižního Iráku vyhoupl během měsíce až na 2,80 milionu barelů. Jihoirácké terminály nezasáhl letošní chaos na severu a západě země, vyvolaný postupem džihádistů z organizace Islámský stát.
Tento měsíc se obnovil vývoz ropy ze severu Iráku do Ceyhanu, který se zastavil v březnu po pumovém útoku na ropovod a další ropná zařízení u Kirkúku. Irácký státní prodejce ropy SOMO dosud v prosinci vyváží ropovodem z Kirkúku zhruba 180 tisíc barelů denně.
Kurdové také těží
Celkový irácký vývoz by tak činil 2,78 milionu barelů za den, tedy téměř tolik jako před březnovým útokem u Kirkúku. Vývoz ze severu země ale může být podle zdrojů vyšší, pokud se do něj zahrne ropa těžená na kurdském území a přepravovaná do Ceyhanu. Podle jednoho ze zdrojů by celkový vývoz ze severu mohl v prosinci dosahovat 300 tisíc barelů denně.
Irácká vláda a představitelé iráckého autonomního Kurdistánu na počátku měsíce vyřešili dlouhotrvající spor o vývoz ropy z kurdských oblastí. Krize mezi Kurdy a Bagdádem nastala, když Kurdové začali sami uzavírat kontrakty a prodávat ropu.
Příští rok chce Irák svůj vývoz dál zvyšovat. Ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí minulý měsíc řekl, že dodávky dosáhnou v průměru 3,2 milionu denních barelů.
Vývoj ropy Brent a WTI