Analýza: V hlavní roli byznys? Čtěte, o co jde v kauze vydání kurdského lídra

Stavba elektrárny Yunus Emre

Stavba elektrárny Yunus Emre Zdroj: sibaeindustri.com

Sálih Muslim
2
Fotogalerie

Bývalý lídr syrských Kurdů Salih Muslim byl zatčen v noci ze soboty na neděli v Praze na základě žádosti turecké vlády a na základě zatykače Interpolu. Turecká vláda zřejmě na Muslima vydala zatykač už v roce 2016 a označuje jej za teroristu napojeného přímo na PKK v syrské Rojavě. Strana Kurdských pracujících (PKK) je Tureckem (ale i EU a USA) považována za teroristickou organizaci. Jejím hlavním cílem je boj za práva Kurdů a vytvoření nezávislého kurdského státu.

Jak celá záležitost ovlivní česko-turecké vztahy a zda bude Muslim vydán do Turecka (kde ho určitě čeká nejvyšší tres), zatím nikdo nechce komentovat. YPG/YPJ, což jsou mužské a ženské obranné lidové jednotky syrských Kurdů, v minulosti měly otevřenou právě v Praze kancelář a chtěly zde shánět podporu pro syrské Kurdy a jejich boj proti Islámskému státu.

V ČR žádnou oficiální ani neoficiální podporu ale nezískaly, jak potvrdila při zahájení operace na dobytí Rakky přímo Nasrin Abdullahová, která se v Praze osobně účastnila otevření kanceláře YPG/YPJ. Abdulláhová je nejvyšší velitelkou ženských jednotek YPJ.

Policie ČR vydala v souvislosti se zadržením Saliha zatím jen stručné vyjádření: „Pražská policie zadržela v noci ze soboty na neděli na základě předběžného souhlasu státního zástupce 67letého cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu. Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele. O jeho zadržení byli cestou mezinárodně právní spolupráce informováni pracovníci Interpolu Ankara. Policie ČR bude dále postupovat standardně dle zákona č. 104/2013Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních,“ uvádí na Twitteru.

Pokud bude Salih Muslim skutečně vydán do Turecka, bude to znamenat zřejmě trest nejvyšší. Jde víceméně o byznys, protože Česko má pohledávky u turecké vlády, které se snaží vydobýt zpět (stavba elektrárny Adularya), a nepotřebuje mít s Tureckem nepřátelské vztahy.

Zda se případné vydání Muslima nějak odrazí na vydání dvou zadržených a odsouzených Čechů – Farkase a Všelichové – se dá zatím jen spekulovat. Dá se předpokládat, že to nebude priorita jako miliardová pohledávka. Ankara viní Muslima s přímého napojení na PKK. Propojení PYD a PKK je věcí, o které se v syrské Rojavě nemluví, ale které je zřejmé.

Lídrem PKK je Abdullah Ocallan, uvězněný na doživotí ve věznici na ostrově Imrali. Syrští Kurdové jsou však také podporováni již několik let koalicí bojující proti Islámskému státu vedenou USA. USA vyzbrojovaly právě jednotky syrských Kurdů a dalších národnostních minorit, které bojují pod označením SDF (Syrské demokratické síly).

Dokončení článku najdete na webu Reflexu >>>