ANO našlo chybějícího poslance, stal se jím Babišův zaměstnanec Josef Kott

Šéf krajského hnutí ANO na Vysočině Jan Sobotka (vlevo) oznámil 28. listopadu na tiskové konferenci v Praze, že nepřijme mandát poslance. Vyzval ho k tomu klub hnutí kvůli dluhu na daních a zdravotním pojištění. Vpravo je předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Šéf krajského hnutí ANO na Vysočině Jan Sobotka (vlevo) oznámil 28. listopadu na tiskové konferenci v Praze, že nepřijme mandát poslance. Vyzval ho k tomu klub hnutí kvůli dluhu na daních a zdravotním pojištění. Vpravo je předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Zdroj: CTK

ČTK
pav , ČTK
Josef Kott, další z kandidátů hnutí ANO na Vysočině, se rozhodl přijmout poslanecký post. Místo mu dnes uvolnil Jan Sobotka. Ten měl původně v poslanecké lavici nahradit odstoupivšího Miloslava Bačiaka. Nakonec sám rezignoval kvůli nepřiznanému dluhu.

Kott byl na kandidátce na čtvrtém místě, na Vysočině přitom hnutí ANO získalo dva poslanecké mandáty. „Nepočítal jsem s tím,“ řekl Kott k tomu, že se mu otevřela cesta do Sněmovny. Prohlásil, že podobné problémy jako Sobotka mít nebude.

Jak Kott dále uvedl, od ukončení studia na českobudějovické vysoké škole zemědělské v roce 1995 pracoval na různých pozicích ve společnosti ZZN Pelhřimov, která nyní patří Agrofertu Andreje Babiše. Kott zde pracuje na postu produktového manažera, který se stará o obchod s komoditami.

Josef Kott by se měl stát poslancem ANO 2011 za Vysočinu místo Miloslava Bačiaka a Jana Sobotky.Josef Kott by se měl stát poslancem ANO 2011 za Vysočinu místo Miloslava Bačiaka a Jana Sobotky. | Zdroj: ANOJosef Kott se stane poslancem hnutí ANO za Vysočinu místo Miloslava Bačiaka a Jana Sobotky. (Foto: ANO)

Bezmála dvě volební období Kott působil jako zastupitel a místostarosta Olešné. Těchto obou postů se vzdal zkraje roku 2010 kvůli narůstajícímu vytížení v zaměstnání. „Protože jsem nechtěl dělat takového místostarostu, který tam chodí jen na schůze, tak jsem požádal o rezignaci,“ řekl.

Faltýnek: Sobotku neházíme přes palubu

Sobotka byl vyzván k rezignaci, protože pochybil při vyplňování čestného prohlášení o bezdlužnosti, kde neuvedl svůj závazek vůči zdravotní pojišťovně. „Jako čestný člověk svoji chybu uznal,“ uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. Skutečnost, že nepřijímá mandát, podle něho Sobotka doloží podpisem mandátovému a imunitnímu výboru do příští sněmovní schůze, která začne ve středu.

„Hnutí ANO nechce hodit kvůli pochybením pana Sobotku přes palubu, závazky vyřešil a řeší. ANO ho považuje za čestného člověka,“ zdůraznil Faltýnek, podle kterého se ale u politiků musí ctít presumpce viny. O Sobotkově setrvání v hnutí a na pozici krajského předsedy rozhodnou orgány uskupení, dodal Faltýnek.

Bačiak složil mandát, protože se už před volbami ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i titul RSDr., udělovaný komunisty.

Profil: Sněmovnu povede stoprocentní funkcionář Jan Hamáček

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise