ANO se v preferencích propadlo pod ČSSD. Výrazně naopak posílili lidovci | E15.cz

ANO se v preferencích propadlo pod ČSSD. Výrazně naopak posílili lidovci

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

ČSSD podle červnového volebního modelu CVVM po půl roce předstihla hnutí ANO, které postihl výraznější propad voličské obliby. Posílily KSČM, TOP 09 a zejména KDU-ČSL, která by se nyní stala čtvrtým nejsilnějším uskupením ve Sněmovně.

ČSSD by podle průzkumu nyní sněmovní volby vyhrála se ziskem 24,5 procenta hlasů, ANO by získalo 23,5 procenta - o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. I sociální demokraté jeden procentní bod ztratili. Rozdíl mezi oběma velkými stranami se pohybuje v rámci statistické chyby. Komunisté si naopak polepšili a získali by 16 procent, což je podle šetření CVVM jejich nejlepší výsledek od posledních sněmovních voleb.

Ještě výraznější posun zaznamenali lidovci, kteří se z květnových 5,5 procenta zvedli na devět procent. ODS a TOP 09 by získaly shodně po sedmi procentech - občanští demokraté jeden procentní bod ztratili, TOP 09 jej získala v porovnání s květnovým šetřením CVVM.

Volební model

Preference českých politických stran Autor: CVVM
Zdroj: CVVM

Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Nejlépe na tom z nich bylo v červnu uskupení Svoboda a přímá demokracie se čtyřmi procenty. Strana zelených a Česká pirátská strana by měly po 2,5 procent. Předpokládaná volební účast by v dubnu činila 59 procent, a byla by tedy podobná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vycházel z výsledků průzkumu stranických preferencí, který se uskutečnil od 3. do 20. června a zúčastnilo se ho 1005 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.