ANO se v preferencích propadlo pod ČSSD. Výrazně naopak posílili lidovci | E15.cz

ANO se v preferencích propadlo pod ČSSD. Výrazně naopak posílili lidovci

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
ČSSD podle červnového volebního modelu CVVM po půl roce předstihla hnutí ANO, které postihl výraznější propad voličské obliby. Posílily KSČM, TOP 09 a zejména KDU-ČSL, která by se nyní stala čtvrtým nejsilnějším uskupením ve Sněmovně.

ČSSD by podle průzkumu nyní sněmovní volby vyhrála se ziskem 24,5 procenta hlasů, ANO by získalo 23,5 procenta - o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. I sociální demokraté jeden procentní bod ztratili. Rozdíl mezi oběma velkými stranami se pohybuje v rámci statistické chyby. Komunisté si naopak polepšili a získali by 16 procent, což je podle šetření CVVM jejich nejlepší výsledek od posledních sněmovních voleb.

Ještě výraznější posun zaznamenali lidovci, kteří se z květnových 5,5 procenta zvedli na devět procent. ODS a TOP 09 by získaly shodně po sedmi procentech - občanští demokraté jeden procentní bod ztratili, TOP 09 jej získala v porovnání s květnovým šetřením CVVM.

Volební model

Preference českých politických stran Autor: CVVM
Zdroj: CVVM

Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Nejlépe na tom z nich bylo v červnu uskupení Svoboda a přímá demokracie se čtyřmi procenty. Strana zelených a Česká pirátská strana by měly po 2,5 procent. Předpokládaná volební účast by v dubnu činila 59 procent, a byla by tedy podobná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vycházel z výsledků průzkumu stranických preferencí, který se uskutečnil od 3. do 20. června a zúčastnilo se ho 1005 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video