Babiš nabízí ČSSD čtyři ministerské posty. Je to velkorysá nabídka, říká šéf ANO

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: ČTK

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš má nabídku čtyř ministerských postů pro sociální demokraty za velkorysou. Za nejsložitější téma pro vyjednávání mezi oběma stranami považuje jednání o daních, které se dnes odpoledne odehraje na ministerstvu financí. "Nechceme zvyšovat daně, chceme je snižovat," uvedl ráno při příchodu na jednání vlády.

"Nějak se posouváme, důležitá je karenční doba, důchody, zákon o státní službě," komentoval Babiš dosavadní jednání o budoucí vládě se sociálními demokraty. Vyjednávání podle něj vedou se zástupci ČSSD jednotliví ministři i on sám. Například o zrušení neproplácených prvních tří dnů nemoci v úterý jednal telefonicky s poslankyní ČSSD Kateřinou Valachovou.

V otázce financí jde podle vicepremiéra a místopředsedy ANO Richarda Brabce o zásadní neshody. "Střetávají se tam dvě daňové koncepce: naše a sociální demokracie," řekl k jednání, které na ministerstvu financí začne ve 13:00. Sociální demokracie trvá na progresivním zdanění příjmů fyzických osob i na sektorové dani.

Parametrické rozdíly mezi oběma stranami vidí Brabec i u otázky sociálních dávek a důchodů. Program týkající se životního prostředí, který pod něj jako ministra životního prostředí spadá, bude večer konzultovat s vyjednavačem za ČSSD telefonicky. Plánováno je dnes i jednání o školství.

V úterý se experti obou stran, které spolu diskutují o možné vládě tolerované KSČM, scházeli během jednání Sněmovny. Brabec novinářům řekl, že už se debatovalo o spravedlnosti či zahraniční politice, ministryně práce Jaroslava Němcová (za ANO) vedla diskusi o sociální politice, ministr Dan Ťok (za ANO) se chystal na jednání o dopravě.

ČSSD v úterý na sociálních sítích uvedla, že má zájem o ministerstvo práce, zdravotnictví či ministerstvo pro místní rozvoj kvůli podpoře bytové výstavby. Dále usiluje o resorty, kde má ANO kvůli Babišovu trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda střet zájmů. Za klíčovou považuje také otázku pojistek v případné koalici. ANO se ale klíčových resortů nechce vzdát. "Myslím, že to je velkorysá nabídka, když to propočtem přes mandáty," řekl dnes Babiš novinářům ke čtyřem nabízeným ministerským pozicím pro ČSSD. Jak jednání dopadne, nechtěl předjímat.