Bývalá první dáma Livia Klausová už je velvyslankyní na Slovensku | E15.cz

Bývalá první dáma Livia Klausová už je velvyslankyní na Slovensku

Livia Klausová při předávání pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi
Livia Klausová při předávání pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalá první dáma České republiky Livia Klausová se oficiálně stala velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujala poté, co dnes dopoledne předala slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi pověřovací listiny.

Během slavnostního aktu v sídle hlavy slovenského státu mluvila rodačka z Bratislavy slovensky. Na postu českého velvyslance na Slovensku nahradila Jakuba Karfíka.

Vyslání Klausové na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman. Nepohodl se kvůli tomu s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Zemanovu protikandidátovi v letošní přímé volbě hlavy státu vadilo, že prezident na post šéfky ambasády v Bratislavě prosazuje kandidátku, která není kariérní diplomatkou. Spekulovalo se, že to bylo za její podporu Zemanovi během jeho prezidentské kampaně.

Cestu zametl Nečasův pád

Vyslání Klausové na Slovensko otevřel cestu pád bývalého kabinetu premiéra Petra Nečase, jehož členem byl i Schwarzenberg. Úřednická vláda v čele s Jiřím Rusnokem, kterého vybral Zeman, proti Klausové neměla námitky.

Už dříve se k působení Klausové na postu české velvyslankyně na Slovensku kladně vyjádřili slovenský premiér Robert Fico i ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Vztahy mezi oběma zeměmi, které do konce roku 1992 tvořily společný stát, čeští i slovenští politici dlouhodobě označují za nadstandardní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video