Čechmánek byl soudem zproštěn obžaloby z podvodu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Čechmánek byl soudem zproštěn obžaloby z podvodu

ČTK

Krajský soud ve Zlíně zprostil bývalého hokejového reprezentanta a neúspěšného podnikatele Romana Čechmánka obžaloby z podvodu. Souvisela právě s jeho neúspěšným podnikáním, při němž se Čechmánek zadlužil. Podle státního zástupce si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Škoda činila podle spisu asi 15 milionů korun. Čechmánek podvodný úmysl odmítal. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, jenž navrhoval trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku, se na místě odvolal.

Podle výroku soudu se nepodařilo prokázat v Čechmánkově jednání úmysl někoho poškodit. "Soud dospěl k názoru, že důkazy spíše svědčí o tom, že obžalovaný nechtěl úmyslně spáchat trestný čin či případně, že by s touto skutkovou podstatou a jednáním byl srozuměn. Obžalovaný, jak zde bylo prokázáno, činil určité kroky ke zpeněžení svého majetku. Viz prodej apartmánu v Čeladné, viz zapojení aktivit investorů do pivovaru, které měly přinést peníze v hodnotě přes 20 milionů korun," řekl předseda senátu Radomír Koudela.

Podvodu se měl olympijský vítěz z Nagana podle obžaloby dopustit mezi lety 2011 až 2014 ve Zlíně a Holešově. Jak už dříve uvedl státní zástupce Petr Matoušek, sedmačtyřicetiletý bývalý hokejista uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Dále prý odebíral na základě smluv služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Ani podmínky těchto smluv údajně nebyl schopen plnit.

"S rozhodnutím soudu se vůbec neztotožňuji. Stěžejní otázkou v tomto případě je prokázání subjektivní stránky (úmyslu). Soud je toho názoru, že jsme ji neprokázali, já mám názor opačný," uvedl Matoušek.

Ministerstvo financí má zaplatit 102 milionu korun za ukradené akcie ČEZ

Čechmánek nechtěl rozsudek příliš komentovat. "Něco k tomu říkat by bylo předčasné. Každopádně určitě ještě státní zástupce podá odvolání a uvidíme. Jediné, co člověk může říct, tak že jsem rád, že vlastně to po tak dlouhé době skončilo," sdělil.

Čechmánek si na své podnikatelské záměry půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl podle odhadů zhruba 100 milionů korun. Od roku 2013 je muž v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek. Čechmánek už před časem uvedl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny pohledávky dostali. Byl však údajně vydán napospas konkurznímu správci. Jak dnes u soudu uvedl znalec z oboru ekonomiky Petr Janíček, při zpeněžení veškerých Čechmánkových aktiv by došlo pravděpodobně k uhrazení všech závazků.

Čechmánek provozoval ve Zlíně minipivovar s restaurací, po zhruba roce fungování jej však musel zavřít. Opravoval také bytový dům v Holešově, koupil si bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval i do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a v Čeladné.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Nyní vede jako trenér hokejisty druholigového Hodonína.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!