Čechy budoucnost Evropy nezajímá | E15.cz

Čechy budoucnost Evropy nezajímá

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropské komisi se po dlouhé době podařilo zapojit do debaty o budoucnosti Evropské unie více lidí než jen hrstku politiků a ekonomů. Od 9. května (do 9. září) komise na svých stránkách vyzývá, aby jí Evropané napsali, jakým směrem by se EU měla ubírat v budoucnosti. Za tři měsíce se těchto takzvaných veřejných konzultací prostřednictvím vyplňování dotazníků či zaslání názoru účastnilo přes 5500 občanů Evropské unie.

„Jsem ráda, že se předmětem diskuze znovu staly návrhy na politickou unii, evropskou federaci, nebo dokonce na Spojené státy evropské,“ uvedla koncem minulého týdne místopředsedkyně komise Viviane Redingová. Nejvíce respondentů, přes desetinu, je z Francie a Itálie. Za nimi se řadí Španělé, Němci a Britové. České podněty představují jen 1,2 procenta, tedy něco přes šedesátku názorů.

Přestože výsledky konzultací nejsou nijak závazné, s touto debatou o budoucnosti EU má komise velké plány. Získané odpovědi budou použity v politickém programu komise pro příští období a budou základem pro zprávu o občanství EU za rok 2013. Přestože výstupy konzultací zatím nebyly zveřejněny, z vyjádření Redingové je zřejmé, jaké postoje převažují: „Právě občané by nás tedy měli vést k silnější a integrovanější Evropě.“ Procento českých odpovědí ale takové nadšení z integrujícího se společenství nejspíš nebude vykazovat ani v budoucnu.

Podle posledního evropského průzkumu veřejného mínění Eurobarometer není mnoho zemí, kde by EU měla horší image než právě v Česku. Zatímco v sedmadvacítce má EU špatný obraz průměrně u 28 procent lidí, v Česku je to u 34 procent. Větší nevoli EU vzbuzuje jen u Řeků, Kypřanů, Rakušanů a Britů.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video