Červená karta pro Zemana: popularita mu klesla o 20 procent | E15.cz

Červená karta pro Zemana: popularita mu klesla o 20 procent

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mužem roku 2014 se bezkonkurenčně stal prezident Miloš Zeman. Nikoli ovšem proto, že by snad ovládl tuzemskou politickou scénu. Ovládl pouze mediální a veřejný prostor. Šlo to v rychlém sledu. Státní návštěva Číny, rozhlasové Hovory z Lán vyšperkované vulgarismy a nakonec neslavná oslava sametové revoluce na pražském Albertově. Ještě žádnému politikovi během pouhého měsíce neklesla popularita o dvacet procent.

Žádnému jinému politikovi nepoklesla popularita během jednoho jediného měsíce o dvacet procent, na hlavu žádného českého prezidenta v Česku ještě neletěla vajíčka. Hlava státu se letos s definitivní platností stala tématem, které obyvatele Česka rozděluje.

Cestu z Číny, kterou absolvoval letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T prezident vysvětlil tak, že se potřeboval prospat a být rychleji než linkou zpět, aby stihl oslavy vzniku samostatného státu. Nezabralo to, a tak v Hovorech z Lán počastoval sprostými výrazy vládu, politické vězně v Rusku a skupinu Pussy Riot.

Bude sprostý, nebo nebude?:

„Jen pokrytec se brání používání vulgárních slov,“ reagoval stručně na pobouřené reakce. K omluvě veřejnosti, jak uvedl, proto neviděl důvod. Možná ho skutečně necítil – podle některých lidí z jeho blízkosti Zeman přesně věděl, co dělá. Šlo mu o to, aby uťal debatu, která se v té době vedla hlavně o tom, zda bylo, či nebylo vhodné, že k návratu ze státní návštěvy použil soukromé letadlo.

Zvrátit směr debaty se povedlo. Konečný účet byl ale nemilosrdný. Červené karty v rukou několika tisíc demonstrantů na Národní třídě v Praze, hesla jako „Miloše do koše“, pískot. Zemanovi pokles popularity vadí, tvrdí Hrad. A tak část jeho poradců vymýšlí, jak změnit prezidentskou komunikační strategii. Stručně řečeno, měl by důkladněji a přesněji vysvětlovat, proč co dělá. Jak to dopadne, těžko odhadovat. Uvidíme.

Bohumil Doležal: Jde o víc než jen o Zemana

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery