České ministerstvo zahraničí posílí zastoupení v Kurdistánu | E15.cz

České ministerstvo zahraničí posílí zastoupení v Kurdistánu

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí
Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí
• 
ZDROJ: Rames

Blahoslav Hruška

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zahraničí posílí své působení v iráckém Kurdistánu. Pobočka české ambasády v Erbílu, kterou pod názvem Kontaktní kancelář obchodního zastoupení vede diplomat Jaroslav Reis, se dočká nové posily. „Měl by to být v řádu několika měsíců,“ potvrdila E15 Johana Grohová, mluvčí Černínského paláce.

Personální posílení úřadu v Erbílu, který byl zřízen v roce 2006, je důležité pro český byznys. Kurdistánské provincie, které mají v Iráku autonomní status, totiž na rozdíl od Bagdádu vykazují jen minimální bezpečnostní riziko a nabízejí zajímavé obchodní příležitosti v průmyslových odvětvích, energetice, v dodávce velkých technologických celků, ale i v zemědělství nebo v oblasti služeb. Právě Kurdistán se z hlediska obchodních příležitostí pro české firmy jeví jako nejperspektivnější a kontaktní kancelář by měla pomoci při dojednávání kontraktů.

V iráckém Kurdistánu působí hned několik českých firem. Své zastoupení má v Erbílu a Dohúku Škoda Auto, společnost Crea Hydro&Energy se podílela na projektování přehrad a malých vodních elektráren. Přímo v historickém jádru Erbílu pak památkově chráněnou citadelu pomáhali rekonstruovat čeští archeologové ze společnosti Gema Art.

Působení českých firem v Iráku mají pomoci také dvě nové bilaterální smlouvy. Dohoda o zabránění dvojímu zdanění byla dojednána v dubnu a čeká se na podpis a následný ratifikační proces. Vyjednavači také usilovně pracují na dohodě o vzájemné ochraně a podpoře investic. Ta by měla být hotová v řádu několika málo měsíců.
0:normal690:true:true

Autor: Blahoslav Hruška

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video