Česko a další země vytvořily s Čínou fond, státní peníze Praha nepošle | E15.cz

Česko a další země vytvořily s Čínou fond, státní peníze Praha nepošle

vag, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Země východní a střední Evropy a Číny na společném summitu ve formátu 16+1 vytvořily investiční fond na podporu společných projektů. Vedle ho Číny podpoří Lotyšsko, Polsko a Česká republika. Do fondu nepůjdou peníze z českého státního rozpočtu, ale od privátních investorů.

O fondu se podle premiéra Bohuslava Sobotky hovořilo už dlouho. Schůzky v tomto formátu probíhají od roku 2012, letošní ročník hostí během tohoto víkendu Lotyšsko. "Diskutovalo se, že by bylo dobře, aby v rámci formátu 16+1 existoval nějaký finanční instrument, který by mohl podpořit některé projekty," uvedl.

Česko podle Sobotky iniciativu vítá, ale nebude do fondu posílat státní peníze. "Je možné, že určité privátní subjekty z ČR budou participovat na financování fondu a podílet se na rozhodování o tom, jaké projekty z tohoto fondu budou podpořeny," dodal český premiér. Iniciativa je na privátních investorech, dodal.

Lotyšský předseda vlády Máris Kučinskis na úvod dnešního summitu řekl, že fond bude založen dnes a participovat na něm budou Lotyšsko, Česká republika a Čína. Ostatní jsou podle něj vítání. Fond představil i čínský premiér Li Kche-čchiang, který zmínil mezi současnými podporovateli místo Lotyšska Polsko.

Schůzka ve formátu 16+1 se letos koná popáté. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Prioritami spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.

V Rize jednal Sobotka také s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, o nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ze strany čínských ministrů ale nehovořili. Záležitosti se podle něj věnuje ministerstvo zahraničí. Vlády obou zemí dnes také podepsaly plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Sobotkova schůzka s Li Kche-čchiangem trvala zhruba deset minut, takže podle premiéra nebylo možné jít do detailů. "Musím říct, že jsme neřešili žádné problematické záležitosti. Pokud jde o zrušení cesty pana Jurečky, to řeší ministr zahraničí směrem k čínské velvyslankyni," řekl Sobotka v Rize po jednání. Se svým čínským protějškem se shodl na konkrétním plánu spolupráce, takže si myslí, že česko-čínské vztahy jsou dobré.

Jurečka tento týden oznámil, že neodjede na plánovanou cestu do Číny, protože tamní ministři zrušili plánovaná jednání. Důvody mu čínská strana nesdělila a neznala je ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, s kterou o tom hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Jurečka nicméně před zrušením schůzek podpořil stranického kolegu Daniela Hermana po setkání s tibetským duchovním dalajlamou.

Sobotka zemědělství pokládá za jednu z priorit rozvoje v rozvoji vztahů s Čínou. "Budeme se snažit zajistit potřebné certifikace a využít možnosti, které skýtá velký čínský trh," řekl. V Evropě jsou podle něj velké přebytky, klesají ceny mléka a vepřového a Čína je možným odbytištěm. Podporu dovozu zemědělských produktů z ČR požadoval po Číně ve středu i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Číňanům vzkázal, že doufá, že obě strany budou pokračovat v tom, co si domluvily v dohodě o strategické spolupráci z letošního března.

Čínský premiér dnes po jednání zemí střední a východní Evropy a Číny na tiskové konferenci řekl, že jeho země růst dovozu z Evropy kvituje. "Zejména u vysoce kvalitních potravin a plodin. Jsme připraveni to podporovat," uvedl. Jako další z důležitých oblastí zmínil turistiku.

V rámci plánu bilaterální spolupráce, který dnes v Rize podepsali zástupců ministerstev zahraničí, si Česko a Čína stanovily priority spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, investic, vědy či výzkumu, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Plán odráží i cíl udělat z ČR dopravní a logistický uzel mezi Čínou a některými částmi Evropy.

Autor: vag, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video