Česko chce záložní plán pro případ, že Turecko nezmírní příliv migrantů | E15.cz

Česko chce záložní plán pro případ, že Turecko nezmírní příliv migrantů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko má jen pár týdnů na splnění dohod o migraci. Když se v půli března tok utečenců nezmírní, bude třeba vytyčit nové hranice, vyplývá to z mandátu pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) pro nadcházející summit EU, který schválila vláda.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza novinářům řekl, že Česko pro případ, že Turecko své závazky nesplní, slíbilo Bulharsku pomoc podobnou té, kterou už nyní poskytuje Makedonii. V polovině března se bude konat další summit unie.

„Teď je potřeba podpořit Turecko a Řecko, dát jim možnost, aby zregulovaly migraci. Pokud se to nepovede, musíme mít evropský plán B, ale zase na tom plánu B musí spolupracovat celá Evropa, to nemůže zajišťovat jenom V4,“ řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka. Předpokládá, že země visegrádské skupiny budou na Evropské radě postupovat jednotně.

„V tuto chvíli podporujeme dohodu s Tureckem. Na druhou stranu, pokud Turci tu dohodu nezačnou plnit během následujících několika málo týdnů, nemá cenu čekat další měsíce. Buď uvidíme jasný pokles počtu přicházejících v následujících dvou třech týdnech, nebo budeme muset hledat jinou cestu,“ uvedl podobně Prouza. Doplnil, že Turecko dostalo od Česka vše, co chtělo, je proto nutné, aby začalo plnit závazky.

Prouza připomněl, že visegrádské země - tedy ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko - se na pondělním mimořádném summitu za účasti Makedonie a Bulharska shodly na tom, že právě tyto dva státy by měla EU více podpořit při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic. Šestice se shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka dodržovat podmínky členství v Schengenu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video