Česko si mírně polepšilo v korupčním žebříčku, zůstává ale na chvostu EU | E15.cz

Česko si mírně polepšilo v korupčním žebříčku, zůstává ale na chvostu EU

Česko si mírně polepšilo v korupčním žebříčku, zůstává ale na chvostu EU
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Česko si mírně polepšilo v žebříčku vnímání korupce ve veřejném prostoru, vyplývá z hodnocení organizace Transparency International. Zatímco loni skončilo Česko v celosvětovém pořadí na 57. místě, letos je třiapadesáté. Nejméně se uplácí v Dánsku.

Dánsko je v čele žebříčku stejně jako loni následováno Novým Zélandem, na opačný konec TI umístila Severní Koreu a Somálsko. Před Českou republikou je na seznamu Samoa a Malajsie, z postkomunistických zemí je korupcí nejméně zatíženo šestadvacáté Estonsko. V žebříku osmadvaceti států EU rozšířeného o Island, Norsko a Švýcarsko je Česká republika na pětadvacátém místě následovaná Slovenskem.

„My to hodnotíme jako velmi nedobrý výsledek. Bohužel to ukazuje stále to, že pokulháváme za našimi sousedy a že k zásadnímu zlepšení zatím nedošlo,“ komentoval výsledek Česka ředitel TI ČR David Ondráčka.

Organizace hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Takovou bilanci ale žádná země nemá, první Dánsko dostalo 92 bodů. Česko jich má 51, loni to bylo 48, předloni 49.

Pomohly Nečasovy reformy

„To lze hodnotit jako odraz ode dna, ale pořád je třeba to srovnávat s dalšími zeměmi, které se také zlepšují, posouvají a mění,“ uvedl k tomu Ondráčka. „Byť je ten posun lehce pozitivní, tak stále Česká republika končí za většinou našich sousedů, což je to, co nás nejvíce mrzí,“ dodal. Podle programového ředitele TI ČR Radima Bureše může toto mírné zlepšení souviset se změnou fungování státních zastupitelství za vlády Petra Nečase (ODS) a s úpravou zákona o veřejných zakázkách v roce 2012.

Korupční mapa světa podle TI

„Za klíčovou prioritu dnes považujeme zákon o financování politických stran, efektivní systém zajišťování výnosů z trestné činnosti, posílení kontroly státních a veřejně vlastněných firem a vynucování osobní odpovědnosti za pochybení a nehospodárné nakládání s veřejnými penězi,“ poznamenal Ondráčka. Zároveň varoval před omezením nezávislosti státních zástupců v souvislosti s chystanou novelou zákona o státních zastupitelstvích a oslabením protikorupčních mechanismů v zákoně o veřejných zakázkách, jehož novela je ve Sněmovně.

Směr udává Skandinávie

V první pětici nejméně zkorumpovaných států jsou čtyři skandinávské země. V první desítce jsou kromě Dánska ze zemí Evropské unie ještě Finsko, Švédsko, Nizozemsko a Lucembursko. Rusko je ze 175 hodnocených států na 136. místě, Ukrajina ještě šest příček za ním.

EU a západní Evropa v žebříčku TIEU a západní Evropa v žebříčku TIAutor: Transparency International

Zhoršující se situace je podle Transparency International patrná kromě Ruska také v dalších rychle se rozvíjejících ekonomikách, jako je Čína, Turecko, Brazílie či Indie. V Číně navzdory rozsáhlému protikorupčnímu tažení „se stále skrývá velké množství korupčních případů za zavřenými dveřmi a rovněž způsob postihování lidí za korupci musí být průhlednější“, uvedla TI. Problémem je také uplácení brazilských politiků hlavní ropnou společností v zemi, bankovní konta, která mají bohatí Indové na Mauriciu a Rusové na Kypru.

„Korupce je problém pro všechny ekonomiky a vyžaduje od hlavních finančních center EU, od USA i rychle hospodářsky rostoucích států společný postup,“ uvedla TI v komentáři letošního žebříčku, už dvacátého v pořadí.

Letošní seznam podle Transparency ukazuje, že hospodářský růst je ohrožen a snaha skoncovat s korupcí se oslabuje, pokud vedoucí osobnosti a vysoce postavení úředníci zneužívají moc k tunelování veřejných prostředků pro své osobní potřeby.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!