Česko vyhrálo arbitráž o téměř pět miliard korun | e15.cz

Česko vyhrálo arbitráž o téměř pět miliard korun

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika vyhrála arbitráž s německým podnikatelem Rupertem Binderem. Ten chtěl téměř pět miliard korun jako náhradu za krach své spediční firmy Cargo Transport - Internationale Spedition. Arbitři ovšem rozhodli, že na odškodnění nemá nárok, píše deník Právo.

„Investor mj. vinil Českou republiku, že včas neodhalila celní podvod v souvislosti s dovozem ropných produktů a neoprávněně vymáhal dluh po jeho společnosti jako ručiteli. Je více než potěšující, že tribunál složený z renomovaných zahraničních právníků tvrzení o porušení mezistátní česko-německé dohody jednoznačně odmítl“ uppřesnil Daniel Weinhold z advokátní kanceláře Weinhold Legal, která ve sporu zastupovala stát.

Německý podnikatel napadl postup českých celních orgánů, který podle jeho tvrzení měl vést k likvidaci jeho společnosti zaměstnávající stovky lidí. Náklady státu na právní zastupování a soudní řízení v tomto případě činí od roku 2005 kolem 50 milionů korun, uvedl již dříve server Česká pozice.

Binder si v roce 1990 v bývalém Československu založil firmu Cargo Transport - Internationale Spedition, která na hranicích vystavovala celní dokumenty pro příslušné domácí úřady. Investoval přitom do vybudování 45 celních jednatelství a spedičních center.

Při počáteční investici však nepočítal s tím, že by se Slovensko mohlo v budoucnu stát cizím státem. Po rozpadu federace se změnily zákony a německý investor musel již proclené zboží nechat proclívat ještě jednou. V roce 2003 pak firma skončila v konkurzu.

Binder původně žádal 654 milionů korun, tato částka se však podle únorových údajů z ministerstva financí vyšplhala na 2,3 miliardy korun. Podnikatel však své nároky podle deníku stupňoval tolik, že se i s úroky ze žalované částky nakonec blížily pěti miliardám korun.Arbitráž byla po kauze Diag Human druhým největším sporem, který Česko v posledních letech vedlo. Diag Human chce po ČR asi 14 miliard korun za zmaření obchodu s krevní plazmou v 90. letech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery