Český příspěvek k ochraně evropských hranic: do Bulharska vyrazilo 20 policistů a pes | e15.cz

Český příspěvek k ochraně evropských hranic: do Bulharska vyrazilo 20 policistů a pes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvě desítky českých policistů dnes odpoledne odletěly do Bulharska, kde se zapojí do ochrany vnější hranice Evropské unie. Hlídkovat budou na hranici se Srbskem v oblasti Kalotina, informoval mluvčí policejního prezídia David Schön. Na střežení evropských hranic se aktuálně podílí 110 mužů a žen v českých policejních uniformách.

 

Dvacetičlenný český kontingent bude v Bulharsku do 24. listopadu. Jeho příslušníci budou sloužit v běžných uniformách, se zbraní a vždy ve společné hlídce se svými bulharskými kolegy. S patrolováním jim pomůže i služební pes, kterého si policisté dovezli z Česka.

O možnosti nasazení českých policistů v Bulharsku hovořil počátkem září prezident Miloš Zeman po schůzce se svým bulharským protějškem Rosenem Plevnelievem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na zářijovém summitu EU v Bratislavě uvedl, že Česko může Bulharsku s ochranou hranic pomoci dvěma desítkami policistů a částkou 20 milionů korun.

S odlétajícími policisty, mezi nimiž bylo i několik žen, se dnes na ruzyňské letiště přišel rozloučit policejní prezident Tomáš Tuhý. "Velmi si vážím vašeho rozhodnutí se dobrovolně zapojit do ochrany evropských hranic a být součástí prvního kontingentu, který bude pod hlavičkou agentury Frontex působit v Bulharsku," uvedl Tuhý.

Od začátku roku vyslala česká policie již 157 expertů pod hlavičkou evropské agentury Frontex do celkem osmi zemí. "Aktuálně jsou čeští policisté vyslání ještě v Maďarsku a Makedonii," uvedl mluvčí policejního prezídia. Na střežení evropských hranic se podle něj v zahraničí aktuálně podílí 110 mužů a žen v uniformách Policie ČR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video