Číňané si oblíbili Česko, ve čtvrtletí jich hotely ubytovaly o čtvrtinu více | e15.cz

Číňané si oblíbili Česko, ve čtvrtletí jich hotely ubytovaly o čtvrtinu více

Staroměstské náměstí v Praze
Staroměstské náměstí v Praze
• 
ZDROJ: E15/Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve třetím čtvrtletí ubytovalo 7,4 milionu turistů, což bylo meziročně o 5,7 procenta víc. Počet přenocování stoupl o 4,3 procenta na 20,6 milionu noclehů. Trend rostoucí návštěvnosti se tak znovu potvrdil i v hlavní turistické sezoně. Uvedl to Český statistický úřad.
 

Přibylo domácích i zahraničních hostů. Lidí z Česka přijelo meziročně o 7,5 procenta víc, zahraničních návštěvníků o 3,6 procenta. „Rezidentů se ubytovalo o 800 tisíc více než hostů ze zahraničí," uvedl ČSÚ. Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - 589 tisíc. Němci tak opět tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR, v porovnání s loňskem jejich počet stoupl o 2,6 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska, téměř 224 tisíc představovalo nárůst o 5,4 procenta. Čínských turistů přijelo přes 214 tisíc, meziročně skoro o čtvrtinu víc. Přibylo také Poláků, Američanů a Britů. Nepatrně se naopak snížil počet hostů z Jižní Koreje a téměř o pět procent z Ruska. Návštěvníků z Ukrajiny se ubytovalo v Česku od začátku letoška už o téměř 46 procent víc než za celý loňský rok, hlavně ve tříhvězdičkových a lepších hotelech.

Hostů přibylo ve všech krajích České republiky. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5 procenta lidí víc než loni. Víc než desetiprocentní nárůst byl také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji. Tradičně nejvíc turistů zamířilo do Prahy, ve třetím čtvrtletí téměř 2,3 milionu, což je nárůst o 0,4 procenta.

Počet noclehů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil u domácích turistů o 6,3 procenta, u zahraničních o 1,5 procenta. "Meziroční růst zaznamenaly téměř všechny kategorie ubytovacích zařízení, vyjma kategorie pětihvězdičkových hotelů," uvedl ČSÚ. Mezi regiony vzrostl počet přenocování nejvýrazněji v Plzeňském kraji o 11,4 procenta, především zásluhou cizinců. Noclehů ubylo pouze v Praze o 1,1 procenta.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery