Citibank nemá právo na deset miliard z OKD, rozhodl správce insolvence | E15.cz

Citibank nemá právo na deset miliard z OKD, rozhodl správce insolvence

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda neuznal několik pohledávek věřitelů. Mezi nimi jsou i dvě největšího věřitele, banky Citibank. Ty, podle insolvenčního rejstříku, přesahují deset miliard korun.

Mimo ně se jedná se i o pohledávky společnosti Metalimex Petra Otavy mladšího, který má spolu s uhlobaronem Petrem Pauknerem a lobbistou Martinem Ulčákem zájem získat společnost OKD, pokud projde konkurzem. Metalimex uplatňoval pohledávky celkem za 409 milionů korun za smluvní pokuty, které Louda neuznal.

Server ihned.cz uvedl, že v případě pohledávek Citibank jde o dluhopisy které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, společnost OKD za ně ručila. Jeden z dluhopisů má v korunách mít hodnotu 9,5 miliardy, druhý přes 600 milionů.

Věřitel neprokázal, že dluh vznikl

Podle vyjádření správce v seznamu přihlášených pohledávek ale nebylo věřitelem prokázáno, že společnosti NWR dluh vznikl. „Nebylo také vůbec prokázáno, že ručitelské závazky OKD, platně převzala, neboť zejména nebyla předložena platná plná moc pro osobu podepisující,“ uvedl Louda.

Pohledávkami se bude zabývat přezkumné jednání, které bude v srpnu předcházet schůzi věřitelů. „Protože z toho může být soudní spor, nechci to dopředu komentovat,“ řekl Louda.

Největším uznaným věřitelem tak je skupina Advanced World Transport, která přihlásila pohledávky za více než 460 milionů korun. AWT je spolu se státní Českou správou sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnou Revírní bratrská pokladna členem prozatímního věřitelského výboru OKD.

OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, ve kterém uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům celkem více než 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. V dolech OKD se dál těží uhlí, pracuje tam nyní i s dodavatelskými pracovníky asi 12 tisíc lidí. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. O budoucnosti OKD bude v srpnu rozhodovat věřitelský výbor.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost nadále funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud. Reorganizaci požaduje také moravskoslezská krajská tripartita a k restrukturalizaci se už přiklání i ministr financí Andrej Babiš.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video