ČSSD vyšle na Hrad buď Dienstbiera, nebo Švejnara | e15.cz

ČSSD vyšle na Hrad buď Dienstbiera, nebo Švejnara

Jan Švejnar, Jiří Dienstbier
Jan Švejnar, Jiří Dienstbier
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kandidátem ČSSD do přímé volby prezidenta bude ekonom Jan Švejnar nebo místopředseda nejsilnější opoziční strany Jiří Dienstbier. Shodlo se na tom dnes grémium sociální demokracie.

Definitivně rozhodne o nominaci v květnu nebo začátkem června stranický ústřední výkonný výbor, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

S oběma kandidáty povedou sociální demokraté debatu v březnu a dubnu ve všech krajích. Budou při nich oba a bude moci přijít i veřejnost. Diskusi vyhodnotí stranické grémium a kandidáta navrhne ústřednímu výkonnému výboru. Může se stát i to, že výbor bude vybírat z obou jmen.

Švejnara vybraly špičky sociální demokracie podle Sobotky kvůli tomu, že je ČSSD hodnotově blízký. Sociální demokraté ho podporovali i při minulé prezidentské volbě, v níž ale zvítězil Václav Klaus.

Ve hře byl i Štěch, Gajdůšková, Zaorálek nebo Fischer

Sociální demokraté zvažovali podle Sobotky i další jména. Ze členů ČSSD to byli podle něho předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková a místopředseda strany a sněmovny Lubomír Zaorálek. Z nestraníků se skloňovalo jméno expremiéra úřednické vlády Jana Fischera, který ale má podle Sobotky k hodnotám sociální demokracie dál než Švejnar. Fischer a Švejnar mají podle průzkumů v přímé volbě největší šance.

Na otázku na bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana Sobotka odpověděl, že jde o kandidáta jiné politické strany. Do klání ho vyšle Strana práv občanů - zemanovci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery