Dědictví prý Huňkovi přiřkl český soud, Ransdorf je čestný komunista | E15.cz

Dědictví prý Huňkovi přiřkl český soud, Ransdorf je čestný komunista

Europoslanec Miloslav Ransdorf
Europoslanec Miloslav Ransdorf
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vladimír Huněk z kauzy komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa má platné rozhodnutí českého soudu o svém švýcarském dědictví, tvrdí Slovák Peter Guzmický, který organizoval prosincovou návštěvu švýcarské banky v Curychu, při níž byl Ransdorf zatčen. Šlo prý o miliony eur. Jak Ransdorf, tak Guzmický jsou nadále přesvědčeni o tom, že dokumenty, které mají, jsou pravé.

„Soud zjistil, že podle sdělení Zürcher Kantonalbank žalovanému ze dne 3.11.2006 ve věci pozůstalosti po paní Heleně Husák-Huněk, zemřelé dne 27.3.2005, příslušelo dědictví žalovanému částka ve výši milionu eur,“ uvedl Guzmický. Později řekl, že nejde o milion, ale x milionů eur.

Soud ze Zlína nebo Prahy prý o dědictví rozhodl 18. února 2007. Během tiskové konference mluvil Guzmický i o roku 2008. Dokumenty, které měli novináři možnost zdálky vidět, se týkaly sporu mezi Huňkem a jistou společností, která ho žalovala o necelých 53 tisíc korun. Na bližší dotazy o rozhodnutí soudu ve věci dědictví odpovídal Guzmický většinou tím, že není oprávněn o podrobnostech hovořit. Příslušné dokumenty si prý z pověření Huňka vyzdvihl přímo na soudu, a nemohl jej tak nikdo oklamat.

Ransdorf: viděl jsem výpisy účtu, asi deset jsem jich viděl

V médiích se hovoří o tom, že by nyní částka na účtu mohla být kolem 350 milionů eur. Dnešní slova Ransdorfa tomu nasvědčují. „Já jsem viděl výpisy účtu, asi deset jsem jich viděl,“ odpověděl europoslanec na dotaz, odkud čerpá informace o tom, že je na účtu 350 milionů eur. Uvedl také, že proti té sumě nemůže nic říci. Do toho, jak by k takovým penězům Husák-Huňková mohla přijít, ale dnes ani jeden z mužů světlo nevnesl.

Nevysvětlili ani to, proč byl Huněk v minulosti odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku, pokud má skutečně pravé dokumenty, které ho opravňují k přístupu k mnoha milionům eur. Ransdorf uvedl, že si nedovede představit, že by se jednotlivec se švýcarskou bankou soudil.

Čestný komunista

„Já jsem organizátor, který způsobil to, že pan doktor Ransdorf skončí v Curychu tak, jak skončí. Jsem chlap a mám v sobě tolik odvahy a zodpovědnosti vůči panu doktorovi, že jsem oprávněný a povinný říci pravdu,“ uvedl dnes také Guzmický. Zopakoval, že cílem jednání Ransdorfa a trojice Slováků bylo navázat komunikaci se švýcarskou bankou. Huňka se podle něj zastal „čestný rytíř“ a „čestný komunista“.

Guzmický, který byl z vazby ve Švýcarsku propuštěn až 22. prosince, se prý s Ransdorfem ještě týden před návštěvou švýcarské banky neznal. Huňkovi, který se prý léta neúspěšně snažil s bankou komunikovat, podle svých slov pomáhá od září 2014. Na Ransdorfa se lidé kolem Huňka obrátili poté, co se prý po jedné z návštěv švýcarské banky pokusil o sebevraždu. Předtím prý Huněk neúspěšně spolupracoval s řadou advokátních kanceláří.

Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie loni 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítá, že se dopustil čehokoliv nezákonného.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video