Babiš: EET přinese do rozpočtu miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

EET v nejbližších letech přinese do rozpočtu skoro 23 miliard navíc, slibuje si Babišův úřad

ČTK

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy korun. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 143 tisíc podnikatelů.

Třetí fáze začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Stát by měl více peněz díky evidenci tržeb získat nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. U daně z příjmu fyzických osob by tak měla EET letos přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 pak 3,3 miliardy korun. V rámci inkasa DPH podle odhadů přinese EET letos 4,5 miliardy korun a za rok 2,7 miliardy korun. Odhady již v sobě mají započítanou i jednorázovou daňovou slevu na náklady spojené se zavedením EET.

EET nám asi jako jediným pomohlo, říká zakladatel Twisto Michal Šmída

Další peníze státu by mělo přinést i od loňska zavedené kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH).

Letos by si tak měl rozpočet přijít navíc v souvislosti s hlášením na dvě miliardy korun a příští rok na další tři miliardy korun. Loni to bylo podle dřívějších odhadů ministerstva financí deset až 12 miliard korun.

Vše o elektronické evidenci tržeb (EET) najdete zde >>>

"Z pohledu příjmové strany veřejných financí jsou jednoznačnou prioritou vyšší daňové příjmy bez nutnosti zvyšování daňového zatížení," uvádí ministerstvo v materiálu.

Celkově stát loni získal na DPH 350 miliard korun, na dani z příjmu firem 165 miliard korun a na dani z příjmu fyzických osob 172 miliard korun.

Podívejte se, jak se s EET vyrovnaly pražské čajovny:
Jak se vypořádaly pražské čajovny s EET.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!