Exekuce uměleckých děl kvůli kauze Diag Human byla zrušena | e15.cz

Exekuce uměleckých děl kvůli kauze Diag Human byla zrušena

Soud
Soud
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Okresní soud ve Vídni zrušil exekuci tří českých uměleckých děl zabavených kvůli sporu Česka s firmou Diag Human. Obrazy a plastika mají podle soudu imunitu "výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji". Rakušané nedávno nepravomocně uznaly nárok Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Spor o vykonatelnost rozhodčího nálezu ale trvá.

Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni, skončily koncem května v depozitním skladu soudu. Podle ministerstva zdravotnictví ale soud po odvolání uznal argumenty české strany a umělecká díla z exekuce vyloučil. Vycházel přitom z Úmluvy OSN o jurisdikční imunitě států a jejich majetku, která sice zatím nenabyla účinnosti, ale v rámci obyčejového práva je pro státy závazná.

Spor o nárok firmy Diag Human na odškodnění ale běží dál. „Zmíněné rozhodnutí neřeší otázku vykonatelnosti Konečného rozhodčího nálezu ze srpna 2008,“ doplnila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová.

Rozhodci v roce 2008 společnosti Diag Human přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Právě na základě jejich nálezu rozhodoval i vídeňský soud.

Podle České republiky ale nález není pravomocný, začalo přezkumné řízení. Tím také argumentovala při svém odvolání. Rozhodnutí ohledně samotného nároku společnosti na odškodnění však bude podle dřívějšího vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně přezkoumávat odvolací soud v Rakousku samostatně.

Rozhodčí nález už uznal také soud v Paříži, žádný český majetek ale zatím nezabavil. I proti francouzskému verdiktu se plánuje Česko odvolat. Podle bývalého majitele firmy Diag Human Josefa Šťávy se společnost obrátila se svými nároky i na další státy vázané newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Zažalovala prý Česko například ve Velké Británii či USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery