FOTO: Rekonstrukci bitvy ozdobil legendární tank T-34 i další vojenská technika | E15.cz

FOTO: Rekonstrukci bitvy ozdobil legendární tank T-34 i další vojenská technika

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Desítky tun vážící tank T-34 byl lákadlem pro diváky sobotní rekonstrukce bitvy z konce druhé světové války ve Strání na Uherskohradišťsku. Bitevní monstrum sovětské výroby přivezl Jaroslav Post z Nového Jičína, pro něhož jsou tanky koníčkem i zaměstnáním.

Jako vyučený opravář strojů a zařízení strávil vojnu v tanku, tanky spravuje jako zaměstnanec opravárenského podniku. K vojenské historii se dostal asi před deseti lety. "V Lysicích u Boskovic se konala velká tanková bitva, připomínka slavné bitvy u Kursku. Tanků měli kluci dost, ale chyběli jim řidiči. Známý mi zavolal, jestli bych nešel. Od té doby s nimi jezdím," vzpomínal Post.

Dvaatřicetitunový tank, který na Uherskohradišťsko přivezl, byl vyroben na sklonku druhé světové války v roce 1944. V bitvě nebyl, sovětská armáda jej po válce darovala československé. "Tank koupil kamarád v Terezíně v muzeu. Skoro celý jsme ho repasovali, motor i převodovka byly vytažené, všechno se to přetěsňovalo. Teď ho nějak držíme pohromadě," popsal Post.

Video: Připomeňte si americký konvoj, který projížděl Českem

Americký konvoj opouští Prahu: Míří do Pobaltí na vojenské cvičení

Nejvíce práce podle něj dá udržování motoru a převodů. "Spravujeme si to všechno sami," uvedl. Při dobré péči tank podle něj může vydržet desítky let. "I když teď už se špatně shánějí náhradní díly," dodal Post. Samotný provoz tanku nepatří k nejlevnějším. Podle Posta tank na 100 kilometrů spotřebuje 400 litrů nafty. Na bitevní ukázky si nadšenci navíc musí platit přepravní firmu.

Posádka tanku je pětičlenná, kromě řidiče ji tvoří jeho pomocník, střelec, nabíječ a velitel. Řízení mnohatunového kolosu je poměrně náročné. "Ovládáte ho řídícími pákami, všechno je mechanické, není tam žádný hydraulický posilovač. Je to dost makačka, člověk se nadře," uvedl Post.

Tank nyní střílí dělobuchy, které mají s ostrými náboji společný pouze zvukový efekt. V bitevních ukázkách připomínajících řeže druhé světové války ale posádka tanku přežije až do konce jen výjimečně. "Umíráme skoro pořád," dodal s úsměvem Post.

Čas, který stráví s tankem v boskovickém klubu vojenské historie, spočítat prý nelze. "Když bylo v roce 2015 výročí 70 let osvobození, kromě asi tří víkendů jsem nebyl od půlky dubna do půlky září doma. Když přijedeme z bitvy, hned musíme navíc dělat údržbu," uzavřel Post.

T-34 byl sovětský střední tank vyvinutý na přelomu 30. a 40. let 20. století. V českých klubech vojenské historie jich je asi desítka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video