IKEM je o krok blíž k novým pavilonům | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

IKEM je o krok blíž k novým pavilonům za 750 milionů. Ve starých nemá dost místa

IKEM je o krok blíž k novým pavilonům za 750 milionů. Ve starých nemá dost místa
nové budovy IKEM
• 
ZDROJ: ikem

Aneta Ščotková

Modernizace a rozšíření pražského Institutu klinické a experimentální medicíny za tři čtvrtě miliardy korun by měly být hotovy v roce 2021.

Lékaři prestižní pražské kliniky IKEM provedou více než šedesát procent všech transplantací v Česku. Areál však už několik let pracuje na hranici svých prostorových možností, institut proto rozhodl o stavbě nových pavilonů a laboratorního bloku. Záměr minulý týden úspěšně prošel posuzováním vlivu na životní prostředí (EIA) na pražském magistrátu.

„Teď probíhá shromažďování souhlasů a stanovisek od orgánů státní správy a dotčených organizací, abychom mohli podat žádost o sloučené územní a stavební řízení,“ uvedla mluvčí IKEM Šárka Nevoralová. „Následně IKEM požádá o vydání stavebního povolení a vyhlásí veřejné výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ dodává s tím, že rozšíření by se mělo dokončit v roce 2021.

Celková hodnota výstavby nových budov činí 750 milionů korun. Z toho třicet procent uhradí IKEM z vlastních zdrojů a zbytek pokryjí státní dotace.

Bez inzulínových injekcí. IKEM vyvíjí léčbu cukrovky přeměnou pacientových buněk

„U lůžkových částí se zvýší plocha připadající na jedno lůžko, která ve stávajících prostorech nevyhovuje, tím se i zkvalitní intenzivní lékařské péče,“ píše se v podkladech k EIA. Kromě toho v nových budovách vznikne pracoviště akutního příjmu Kliniky kardiologie. 

Nový laboratorní blok pak sjednotí jednotlivá laboratorní pracoviště rozesetá po areálu, které doplní ambulantní provozy i centrální registr dárců. Výstavba nových parkovacích ploch zkvalitní dopravní obslužnost areálu. Celá modernizace a rozšíření zaberou v areálu plochu tří hektarů.

IKEM se zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu. Nejčastěji se v IKEM transplantují ledviny a játra, ale uskutečňují se i náročné raritní operace jako třeba loňská historicky první kombinovaná transplantace srdce i jater od jednoho dárce nebo úspěšná transplantace jater historicky nejmladšímu pacientovi. V současnosti má IKEM 315 lůžek.

I nemocnice je podnik, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!