Jakešovo čekání na lepší časy a vzývání Marxe. Komunisté slavili První máj | E15.cz

Jakešovo čekání na lepší časy a vzývání Marxe. Komunisté slavili První máj

ČTK

Share on Facebook Messenger
Navzdory chladnému počasí se příznivči KSČM vydali na holešovické výstaviště oslavit Svátek práce. Tradičně se přišel podívat předlistopadový generální tajemník tehdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a objevil se i bývalý ministr zahraničí ve vládě ČSSD Jan Kavan. Odpoledne se na stejném místě sejdou příznivci sociální demokracie.

U vchodu do někdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka vítala komunisty skupinka jejich odpůrců s transparenty a nápisy „Táhněte do KLDR“, „Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků“. Posléze se přesunuli přímo na Křižíkovu fontánu, kde se slavnost koná. Iniciativa Ne základnám! umístila před vchodem portréty ministrů s vězeňskými pruhy a transparentem „Od nás amnestii neočekávejte“.

Oslavu zahájila Píseň práce a projev poslankyně Marty Semelové. Mluvila o krizi kapitalismu a chudobě občanů. „Demokracie roní slzy při pohledu na chudobu a každodenní porušování lidských práv v této zemi,“ prohlásila. „Místo pravdivých zpráv můžeme sledovat dokumenty plné historických lží, které mají napomáhat rozdělování společnosti a vyvolávat štvavé antikomunistické kampaně,“ tvrdila. „Vám se utahují opasky a nahoře se krade,“ přidal se poslanec Jiří Dolejš.

Stejně jako v předchozích letech jsou k dispozici stánky s knihami. Na prodej je sborník kolektivu autorů K socialismu 21. století. K dostání byly i „placky“ s nápisem „Volím Karla“. Na rozdíl od prezidentské volby na nich nebyl Karel Schwarzenberg, ale komunistický myslitel Karel Marx.

Jakeš se bavil s přáteli a mluvil i s médii. „Zdraví mi slouží a předpokládám, že se dočkám lepších časů,“ řekl. Dodal, že se účastní různých akcí. „Buď jako posluchač a někdy sem tam vystoupím a řeknu své názory,“ podotkl.

Komunisté mají už druhé volební období po sobě ve Sněmovně stabilně 26 poslanců, kteří, na rozdíl od některých poslanců jiných stran, nemění svoji stranickou příslušnost. Podle posledního průzkumu agentury ppm factum by ve volbách do Sněmovny KSČM získala 13,6 procenta hlasů a skončila by čtvrtá. Podle průzkumu CVVM by komunisté skončili třetí s 16,5 procenta hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.