Kauza lihové mafie: Vrchní soud potvrdil Radku Březinovi 13 let vězení | E15.cz

Kauza lihové mafie: Vrchní soud potvrdil Radku Březinovi 13 let vězení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Olomoucký vrchní soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku. 

Podle rozsudku si tak Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč odpykají definitivně tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom nižší trest až o tři roky navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli. Soud také potvrdil šestiletý trest skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Podle soudců bylo všech šest těchto obžalovaných členy zločinecké organizované skupiny.

Ke krajskému soudu se vrací případ Menšíka, který dostal na kraji devět let a dva měsíce a Pantlíka, který za nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostal podmíněný trest.

Olomoucký vrchní soud snížil škodu na spotřební dani, kterou podle rozsudku způsobila lihová mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou na 5,651 miliardy korun. Je to o miliardu korun méně, než vyčíslil žalobce při podání obžaloby a o téměř 740 milionů korun méně, než uvedl krajský soud. Podle rozsudku se snížilo také množství fiktivně zdenaturovaného lihu, s nímž členové organizované zločinecké skupiny obchodovali a to na 20,873 milionů litrů lihu.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku, v Háji u Duchcova, ve Valašském Meziříčí a v Hrobicích. Soud množství tohoto lihu vyčíslil na 20,8 milionů litrů. Kvůli konspiraci skupina používala speciálně upravené mobilní telefony, prováděli takzvané konvojování, aby zamezili kontrolám celníků a využívali důmyslné skrýše.

Březinova kauza je hlavní větví nelegálních obchodů s lihem

- Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Radek Březina, vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v České republice objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami, jež obsahovaly jedovatý metylalkohol. Kvůli kauze, která si do února 2014 vyžádala 48 životů a desítky lidí si odnesly vážné zdravotní potíže, se policie soustředila také na pátrání po nelegálních výrobnách alkoholických nápojů.

- Některé řetězce zaměřené na nelegální výrobu lihovin přitom předtím fungovaly řadu let, největším odhaleným případem byla právě skupina vedená Radkem Březinou. Podnikatel z Kostelce u Zlína (narozen 3. září 1970) byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která během téměř 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Podle předloňského rozsudku soudu připravila stát na daních o 6,39 miliardy korun, nynější verdikt vrchního soudu hovoří o škodě ve výši 5,6 miliardy korun.

- Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Březinova bratra Tomáše mezi roky 2003 a 2012 z Březinovy společnosti Morávia-Chem, oficiálně výrobce kapaliny do ostřikovačů automobilů, získáno mezi 20 a 30 miliony litrů, na lihoviny zpracovávala Likérka Drak i další výrobci. Podle Radka Březiny bylo odběratelů přes 30, někteří i na Slovensku, jména ale šéf celé skupiny odmítl před vyšetřovateli i soudem odhalit.

- V prosinci 2015 uznal olomoucký krajský soud Radka Březinu a dalších sedm obžalovaných v hlavní kauze vinnými. Za účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné platby spáchaný ve prospěch organizované skupiny jim vyměřil tresty v rozmezí od čtyř do 13 let a čtyř měsíců (nejvyšší trest dostal šéf skupiny Radek Březina). Jednoho z obžalovaných soud potrestal podmínkou, u řady z nich také rozhodl o propadnutí majetku.

- Kvůli odvolání obžalovaných i státního zástupce se případem Radka Březiny a jeho spolupachatelů nyní zabýval vrchní soud. Březina byl už v červnu 2015 pravomocně odsouzen na 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně, z vězení byl propuštěn v polovině loňského listopadu po odpykání půlky trestu, na svobodu se ale nedostal. Vzápětí byl totiž zadržen a poslán do vazby, nepomohla mu ani nabídka pětimilionové kauce. Březinovu stížnost proti vazbě zamítl i Nejvyšší soud.

- Před soudem skončili i další lidé, kteří obchodovali s nelegálně získaným lihem od Březiny. V lednu 2015 vyměřil Krajský soud ve Zlíně otci a synovi Pražanovým, kteří podle obžaloby způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun, devět let vězení. Oba se odvolali, podobně jako žalobce, rozsudek ale v loni v červenci potvrdil olomoucký vrchní soud. Letos v únoru pak odmítl Nejvyšší soud dovolání Pražanových i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pražan starší poté podal ústavní stížnost.

- K velkým odběratelům lihu od Březiny patřil Pavel Čaniga (podle médií plnil roli "bílého koně"). Krajský soud ve Zlíně mu letos v únoru uložil za krácení daně ve prospěch organizované skupiny 11,5 roku vězení. Bývalý jednatel distribuční firmy Robert Sedlařík dostal deset let a tresty od dvou do čtyř let pak čtyři obchodní zástupci. Jednateli další distribuční firmy Dominiku Nagymu o měsíc později soud vyměřil osm let vězení. Všichni odsouzení v případu, v němž byly kráceny daně o 1,29 miliardy korun, podali odvolání, stejně jako žalobce.

- Před soudem ještě nestanul Milan Antoniazi, šéf likérky AB style z Frýdku-Místku. Až koncem letošního května podal státní zástupce obžalobu z krácení daní, státu podle nich Antoniazi způsobil škodu na daních za více než miliardu korun.

- V polovině prosince 2015 policie také obvinila 11 současných či bývalých příslušníků celní správy za ledabylé dohlížení na denaturaci lihu. Jsou podezřelí ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, respektive trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Loni v únoru ale státní zástupce u šesti z 11 celníků usnesení o zahájení stíhání zrušil kvůli promlčení. Nadále je obviněno pět celníků, kteří jsou zproštěni služby. Hrozí jim tři roky vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video