Klaus se zastal Lessyho, bojí se nové vládní krize | E15.cz

Klaus se zastal Lessyho, bojí se nové vládní krize

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus podporuje policejního prezidenta Petra Lessyho a výměnu v čele policejního sboru si nepřeje, píší to dnešní Lidové noviny (LN). Prezident se bojí případné vládní krize, v kterou by mohla výměna vyústit, stejně jako před rokem. Deník uvedl, že Klaus se sešel s Lessym minulý týden v pátek, tedy ještě předtím než Lessyho vyzval k rezignaci ministr vnitra Jan Kubice.

„Destabilizovat jakýmkoli způsobem naši křehkou politickou situaci nepokládám za příliš šťastné. Jestli je problém v tom, že se policejní prezident bije za své policisty, pak mu do jisté míry rozumím,“ řekl Klaus. Současně tvrdí, že masový odchod policistů do civilu nepokládá za příznivou zprávu pro českou veřejnost.

Kubice Lessymu vytýká, že chce ponechat silná personální a jiná pracoviště, která nemají nic společného s přímým výkonem služby, dokonce k tomu zřídil dalšího náměstka pro strategie.

Podle Lessyho se prezident na schůzce s ním zajímal o situaci v bezpečnostním sboru. „S vyhlídkami jsem ho seznámil. Dohodli jsme se, že více to nebudeme komentovat,“ doplnil Lessy.

Zastáncem odvolání Lessyho je premiér Petr Nečas. „Chápu, že je policejní prezident neodvolatelný, ale dost dobře si nedovedu představit další spolupráci mezi panem ministrem a policejním prezidentem. Zvláště, když ministr Kubice policejního prezidenta otevřeně kritizoval a vyzval ho k odchodu,“ vzkázal z ideové konference ODS.

Už dříve Lessy uvedl, že zatím nevidí důvod ke své rezignaci. Ministrův požadavek ho prý překvapil. Výzva k rezignaci podle něho padla na závěr odborné diskuse o uspořádání policejního prezidia, muži se neshodli na tom, kolik má mít šéf policie náměstků. Ministr mu prý navíc neřekl, v čem pochybil, nebo že policie pod jeho vedením špatně funguje. Lessy si přitom myslí, že se policejnímu sboru začíná v poslední době dařit.

    Policejní prezident se s ministrem sejde v pondělí, kdy mu předloží návrh na nové uspořádání policejního prezidia. Ministr přitom věří tomu, že mu Lessy zároveň oznámí svoji rezignaci.

Už v polovině listopadu Kubice otevřeně kritizoval policejního prezidenta v pořadu Partie televize Prima. Kubice tehdy označil Lessyho přístup k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie za nekonstruktivní. Jejich vzájemné vztahy prý kvůli tomu byly „docela vážným způsobem narušeny“, ale o sesazení šéfa policie v tu dobu ještě neuvažoval.

V policejních kuloárech se mluví o tom, že Lessyho nástupcem by moh být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video