Kouření v restauracích by mohlo být zakázáno od ledna 2016 | E15.cz

Kouření v restauracích by mohlo být zakázáno od ledna 2016

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velká benevolence Česka k alkoholu a tabáku by mohla brzy skončit. Už od ledna 2016 by například měl platit úplný zákaz kouření v restauracích, zákaz prodeje tabáku a alkoholu v automatech a na internetu, či nařízení, že restaurace musí nabízet jeden nápoj bez alkoholu levnější než stejně velký alkoholický nápoj. Navrhuje to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V minulosti zatím podobné snahy v Parlamentu narazily, tentokrát je ale šance větší. Úplný zákaz kouření v restauracích podporují i poslanci ANO.

Návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek pochází ještě z dílny předchozího ministra Leoše Hegera (TOP 09), Němeček v něm chystá ale některé změny.

Podle zjištění ČTK by se například zákaz kouření v restauracích neměl týkat elektronických cigaret. Proti původnímu textu by nemusel také být zaveden zákaz vstupu lidí pod vlivem alkoholu na kulturní akce. Kouření ve zdravotnických zařízeních by bylo zakázáno s výjimkou uzavřených oddělení psychiatrie a oddělení pro léčbu závislosti. Kouřit by se tedy nesmělo ani ve venkovních areálech nemocnic.

Celkově úprava podle dostupných informací zachovává původní zaměření na ochranu dětí a nekuřáků. U dětí se týká i zvýšené ochrany před alkoholem a drogami. Za prodej alkoholu a tabáku dětem by hrozila až dvoumilionová pokuta, za prodej dospívajícím jeden milion. Za umožnění kouření na místě, kde je to zakázané, by byla pokuta 30 tisíc korun.

V Česku ročně zemře na následky kouření 18 tisíc lidí. Kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic a desetkrát zvyšuje u kuřáků riziko mrtvice či infarktu. V Česku kouří zhruba 30 procent lidí, tři čtvrtiny začaly před dovršením 18 let, zkušenosti s kouřením má polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých, pravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých.

Čtěte:

Podle statistik každý Čech, včetně novorozených dětí, vypije za rok deset litrů čistého alkoholu. Alespoň jednou v životě pilo alkohol 98 procent šestnáctiletých, pravidelně pije 60 procent. I když je v Česku prodej alkoholu do 18 let zakázán, v obchodě si ho koupilo 61 procent dospívajících, v restauraci 77 procent. Dvě třetiny dětí pily alkohol před dosažením 13 let.

Navrženým zákazem prodeje alkoholu a cigaret v prodejních automatech a na internetu se dostupnost pro děti a dospívající omezí. Nově by také lékaři dostali ze zákona povinnost provést tzv. krátkou intervenci, tedy poučit pacienty, včetně dětských, o rizicích tabáku, alkoholu a drog, včetně nabídky léčby těm, kteří už jsou závislostí ohroženi.

Němeček chce návrh předložit vládě do konce roku.

Kdo hledá, toho si drogy najdou. Trochu jiný průvodce jihovýchodní Asií

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.