Lékaři opět hrozí protesty. Mají strach, že Heger jim nepřidá | E15.cz

Lékaři opět hrozí protesty. Mají strach, že Heger jim nepřidá

Martin Engel
Martin Engel
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odbory lékařů i sester hrozí protestními akcemi, v boji za slíbené platy se spojí. Na nespokojenost upozorní v pátek ministra Leoše Hegera (TOP 09) pod okny jeho úřadu - dopoledne postaví na Palackého náměstí figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje odchod lékařů z českého zdravotnictví. Lékař a sestra odstartují odpočítávání času, který ministrovi na splnění slibů zbývá. V pondělí zveřejní na společné tiskové konferenci své požadavky.

„Dochází k výraznému znejistění zdravotníků řečmi i postojem pana ministra, jak se postupně distancuje od naplnění slibu memoranda,“ řekl k příčinám rostoucí nespokojenosti předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a organizátor lékařských protestů z počátku tohoto roku Martin Engel.

Zdravotníci chtějí od ministra jasně slyšet, jak slíbené navýšení platů zařídí. „Pořád mlží, ustupuje. Chceme na rovinu vědět, jaká situace příští rok bude. Jestli bude takhle kličkovat, nikam se nedostaneme. Netěší mě to, ale nedám se očurat planými sliby,“ řekl viditelně rozhorlený Engel.

Připomněl, že ministr na jaře podepsal memorandum, první část splnil, letos lékařům platy stouply o pět až osm tisíc korun měsíčně. Příští rok by měly stoupnout o deset procent nejen lékařům, ale i sestrám a všem ostatním zdravotníkům.

Že se zvýší DPH, není naše věc

„Nejdřív to byla pro pana ministra politická priorita a teď už se z toho stává jen snaha hodit to o etáž níž na nemocnice, ať se s tím vyrovnají, jak umějí. To je pro nás nepřijatelné,“ zdůraznil Engel. Heger minulý týden přiznal, že zřejmě ne všechny nemocnice budou mít na navýšení platů peníze. Tento týden řekl, že v připravované úhradové vyhlášce „zohlední“ navýšení platů v nemocnicích i dopady DPH.

Ještě před měsícem přitom Engel mluvil smířlivěji a o protestech nemluvil.

Engel poznamenal, že navýšení platů není závazkem ředitelů nemocnic, ale České republiky, závazek schválila vláda. „To, že se změnilo DPH, není naše věc. V únoru při přípravě memoranda to tam nemohlo být zakomponované. Je potřeba, aby se to zohlednilo,“ dodal Engel.

V akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme podala dvouměsíční výpověď na konci loňského roku čtvrtina nemocničních lékařů. Teprve před vypršením výpovědních lhůt se podařilo najít v memorandu řešení. Část sester akci lékařů podpořila, jejich oficiální vedení se ale rozhodlo vyčkávat a k vlně výpovědí sestry nevyzvalo. Nyní se podle Engela situace tak vyhrotila, že budou všechny odborové organizace postupovat společně.

„Teď už jde o všechny zdravotníky. Utvořili jsme krizový štáb a základní teze představíme na tiskové konferenci,“ řekl Engel. Odboráři mají předběžný scénář, počítají s protesty, o vlně výpovědí zatím nemluví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video