Ministerstvo kultury žádá více peněz. Chystá se na opravy památek | E15.cz

Ministerstvo kultury žádá více peněz. Chystá se na opravy památek

Ilustrační foto (zámek Hluboká nad Vltavou)
Ilustrační foto (zámek Hluboká nad Vltavou)
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo kultury chce v příštím roce hospodařit se zhruba o jednu miliardu korun vyšším rozpočtem než letos. Bude proto žádat více než 11 miliard korun oproti současným 9,9 miliardy korun. Peníze by měly jít mimo jiné na opravu památek.

Zatím má ministerstvo na příští rok přislíbených 10,5 miliardy korun. „Ještě budeme jednat, aby jsme se dostali mírně nad 11 miliard, cílová rovina na rok 2017 je zhruba 15 miliard korun,“ řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). To by měl resort dostávat asi jedno procento ze státního rozpočtu, nyní má 0,86 procenta. Podle něj jsou možnosti dané ekonomickou situací země.

Minulý týden přitom Herman hovořil o nižších částkách. „V tuto chvíli máme garantováno 10,04 miliardy (korun),“ prohlásil v České televizi o rozpočtu na příští rok.

O konkrétní částce bude Herman jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Letos resort dostal navíc 112 milionů korun na platy a 300 milionů na pobídky filmařům. Podle Hermana se touto formou peníze do státní kasy vrací a jdou i do památek, kde filmaři často natáčejí.

Sobotka: stát dá více peněz na památky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před týdnem uvedl, že stát chce dávat více peněz na spolufinancování oprav památek z evropských fondů. Řada objektů to už potřebuje, zatím na opravy z rozpočtu ministerstva kultury chyběly peníze. Herman dnes navštívil Valtice, kde v květnu začala rekonstrukce barokního divadla, zámecké jízdárny a domku zahradníka, kde má vzniknout Národní centrum divadla a tance. Projekt je spolufinancován z fondů Evropské unie. Podle Hermana projekt funguje, zkušenosti z Valtic chce využít při přípravě obdobných projektů jinde v ČR.

Památkáři na období 2014-20 připravili projekty za pět miliard korun. Národní památkový ústav chce kromě rekonstrukcí památek připravit kvalitní návštěvnická centra nebo investovat do parkování.

Podle Hermana se jednotlivé projekty pohybují v řádu desítek a stovek milionů korun. Největší jsou v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku a také v Teplé v Čechách. „Evropské finance jsou studnice velmi hluboká a otevřená. Byla by velká neodpovědnost, kdybychom nedokázali vyčerpat to, co nám Evropská unie umožňuje,“ uvedl Herman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.