Ministerstvo: Odvolání šéfa vojenské pojišťovny je nezákonné | E15.cz

Ministerstvo: Odvolání šéfa vojenské pojišťovny je nezákonné

Ilustrační foto nemocnice
Ilustrační foto nemocnice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny dnes odvolala ředitele pojišťovny Karla Šteina. Vedení pojišťovny považuje odvolání za neplatné, uvedl mluvčí pojišťovny Richard Medek. Stejně se vyjádřilo i ministerstvo zdravotnictví. To situaci v pojišťovně označilo za alarmující a zvažuje opatření, která by zabránila případným škodám. Podle informací ČTK rada odvolala i svoji předsedkyni Jitku Šebkovou a na její místo zvolila dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou.

Jednání správní rady na dnešek svolala Poliaková, která v radě zastupuje ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví ale Poliaková nebyla ke svolání oprávněna.

Z patnáctičlenné správní rady se dnes v sídle pojišťovny sešlo devět členů, především zástupců ministerstev financí a obrany a také armády. U dvou z těchto členů ale existují právní pochybnosti o oprávněnosti členství.

Po odvolání Šteina pověřila rada podle mluvčího Medka řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Mluvčí pojišťovny ČTK řekl, že podle vedení pojišťovny i ministerstva zdravotnictví bylo dnešní jednání, a tudíž i závěry z něho vyplývající, neplatné.

Členové zvolení za ministerstva spravovaná hnutím ANO usilovali o odvolání ředitele pojišťovny, která má asi 700 tisíc pojištěnců, už delší dobu. Proti tomu ale byla část členů.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes uvedl, že pokud se obě křídla správní rady nedohodnou a pojišťovna nebude plnit svoje závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, je ministerstvo připraveno uvalit na VoZP nucenou správu.

VoZP funguje od prosince 1992, Karel Štein ji vede od roku 2009
- VoZP vznikla v prosinci 1992, necelý rok poté, co začal fungovat systém zdravotních pojišťoven. Od počátku se zaměřila zejména na vojáky v činné službě, včetně těch v základní vojenské službě, nebo na žáky vojenských škol, brzy se ale otevřela i pro další občany. V roce 1997 převzala Zdravotní pojišťovnu Crystal.

- Pojišťovna je jednou ze sedmi dnešních zdravotních pojišťoven v ČR, má zhruba 710.000 klientů, což ji řadí na páté místo podle počtu pojištěnců. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má 5,91 milionu klientů, nejmenší je pak se 140.000 klienty Zdravotní pojišťovna Škoda. Přibližně stejně pojištěnců jako VoZP má Oborová zdravotní pojišťovna.

- Podle výroční zprávy hospodařila Vojenská zdravotní pojišťovna v roce 2014 s příjmy ve výši 15,4 miliardy korun, náklady na zdravotní služby dosáhly 14,4 miliardy korun. Čísla za loňský rok ještě nejsou k dispozici, pro ten letošní rok pak VoZP počítá s příjmy 16,1 miliardy korun a výdaji na léčení 15,5 miliardy korun.

- Před čtyřmi lety, za úřadování ministra Leoše Hegera (TOP 09), se hovořilo o možném spojení Vojenské zdravotní pojišťovny se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, z plánů ale nakonec sešlo.

- O problémech ve fungování pojišťovny se psalo například už před třemi lety, kdy kontrola ministerstva zdravotnictví upozornila na pochybnosti při náboru nových pojištěnců VoZP. Pojišťovna tehdy ale jakékoli pochybení odmítla. O problémech s nábory VoZP psala média také v roce 2012, Všeobecná zdravotní pojišťovna tehdy dala *trestní oznámení na VoZP kvůli nekalým praktikám, které VoZP údajně používala při náboru klientů.

- Loni v prosinci Štein vysvětloval správní radě VoZP své obvinění z nehospodárného nakládání s penězi. Rada ale tehdy neshledala důvod k jeho odvolání. Šteinovo stíhání se týká více než 20 podezřelých zakázek. Policie již loni v červnu hledala dokumenty k veřejným zakázkám, tehdy se spekulovalo, že shání důkazy k zakázce na nábor klientů, za niž pojišťovna vyplatila odměny 130 milionů korun. O Šteinově odvolání se hlasovalo i letos v červnu, i tehdy ale rada ředitele nechala ve funkci.

- Karel Štein (narozen 9. února 1951) je původní profesí lékař, před nástupem do čela VoZP působil řadu let v resortu ministerstva vnitra. Byl mimo jiné zakladatelem a prvním ředitelem zdravotnického ústavu speciálních služeb Ministerstva vnitra ČR, kde od roku 1991 působil i jako primář. Do čela Vojenské zdravotní pojišťovny byl jmenován v červenci 2009.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.