Ministerstvu obrany nemá kdo uklízet, firma je v insolvenci | E15.cz

Ministerstvu obrany nemá kdo uklízet, firma je v insolvenci

Jedna z budov Ministerstva obrany
Jedna z budov Ministerstva obrany
• 
ZDROJ: Ministerstvo obrany

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany musí urychleně uzavřít smlouvu na úklid vojenských objektů v Praze a jejím okolí. Dosavadní firma, která se o čistotu ve vnitřních vojenských prostorech starala, skončila v insolvenci. Obrana chce dočasně úklid za desítky milionů korun svěřit svému státnímu podniku Vojenské lesy a statky.

Úřad měl podle Jiřího Caletky z tiskového oddělení uzavřeno sedm smluv s firmou GSUS absolutní čistota, a.s., starat se měla celkem o 29 vojenských areálů. Úklidové práce byly podle něj ukončeny po vzájemné dohodě kvůli insolvenci firmy. „S uvedenou firmou bylo celkem uzavřeno sedm smluv, z toho jedna na dobu určitou do konce roku 2016, jedna na dobu určitou do konce roku 2018 a zbývajících pět smluv bylo na dobu neurčitou,“ uvedl Caletka.

Ministerstvo nyní pracuje na vypsání nového výběrového řízení, které by mělo být vyhlášeno nejspíš na začátku letošního roku.

Úředníci ale musí do doby, než bude uzavřena smlouva s novými uklízeči, zadat udržování čistoty jiné společnosti. Ve středu proto již ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na vládě předložil informaci, že zakázku na několik měsíců získá státní podnik Vojenské lesy a statky. O úklid ve třech desítkách vojenských zařízení se bude VLS starat nejdéle do konce roku 2017, sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Ministerští úředníci předpokládají hodnotu zakázky do 43,4 milionu korun.

„Důvodem zadání veřejné zakázky je vytvoření dostatečného časového prostoru pro vypsání nového otevřeného výběrového řízení. Původní smlouvu poskytovatel služby náhle vypověděl z důvodu nedostatku finančních prostředků,“ uvedl Medek. Státní podnik bude podle něj mít na starosti i dodávky čistících a dezinfekčních prostředků. Jestli bude ministerstvo po firmě požadovat nějakou pokutu, zatím úřad neví. „Případné uplatnění smluvních pokut je v současné době v řešení,“ poznamenal Caletka.

Úklid vojenských a ministerských objektů stojí ročně obranu několik set milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video