Moody's: Finanční situace v Česku je slušná, zadlužení relativně nízké | E15.cz

Moody's: Finanční situace v Česku je slušná, zadlužení relativně nízké

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: novak tomas/euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční situace České republiky zůstane v tomto a v nadcházejícím roce pravděpodobně dobrá. Ve své zprávě to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Pomáhat prý dál bude obezřetná fiskální politika a relativně nízká úroveň zadlužení. Riziko ale představuje politická nejistota, stojí ve výroční úvěrové analýze Moody's věnované České republice.

„Česká republika těží z výsledků obezřetné fiskální politiky a solidní finanční situace. Toto podporuje relativně nízký podíl státního dluhu,“ uvedl v prohlášení analytik Moody's Marco Zaninelli.

Agentura podotkla, že ekonomika ČR nyní zažívá silné oživení. Pro tento rok předpokládá zvýšení reálného hrubého domácího produktu (HDP) ČR o 2,5 procenta. Příští rok očekává zrychlení tempa růstu na 2,7 procenta. Ekonomiku potáhne vzhůru hlavně domácí poptávka.

Graphical visualization of Czech Republic GDP Growth Rate

Agentura poznamenává, že odklon od úsporných fiskální opatření, které prováděla předešlá vláda, vedl k prohloubení rozpočtového schodku z 1,2 procenta HDP za rok 2013 na loňská dvě procenta výkonu ekonomiky. Moody's odhaduje, že na této úrovni deficit zůstane i v tomto roce. Příští rok očekává jeho snížení na 1,5 procenta HDP.

Roky fiskální obezřetnosti ale mají za výsledek „příjemný“ poměr dluhu vůči HDP, stojí také v oznámení. V loňské roce tento poměr klesl o 2,5 procentního bodu na 42,6 procenta. Úvěrovým ratingem Česka se Moody's v nejnovější zprávě nezabývala. ČR má nyní u této agentury ratingovou známku A1 se stabilním výhledem.

Inflace v Česku zrychluje

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video