Na ekologických zakázkách ušetříme 30 miliard, pochválil se Babiš | E15.cz

Na ekologických zakázkách ušetříme 30 miliard, pochválil se Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu dříve předpokládaných výdajů, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dodal, že MF by mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard korun v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008.

Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska, vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Kalousek argumenty MF odmítl s tím, že sám požadoval ukončení tendru kvůli vysoké ceně.

„Právě v Kalouskově super ekotendru mohla ta vítězná firma vydělat 25 až 30 miliard na úkor státu…Dnes můžeme prohlásit, že to umíme zhruba za polovinu,“ uvedl Babiš. Stát nyní vypisuje zvláštní tendry na sanaci jednotlivých lokalit.

„Nabídku z ekotendru jsem považoval za vysokou. Měli jsme pocit, že bychom mohli zajistit rychlé řešení, zkusili jsme takovou soutěž udělat a nevyšlo to. A já vládě navrhl, že takovou nabídku nemohu přijmout,“ uvedl Kalousek.

Ideální cena tehdy podle něj byla 35 až 40 miliard korun. Snahou podle něj bylo i zakázky urychlit. Nyní podle Kalouska mají všechny neprovedené sanace zpoždění a Mf za to může čelit sankcím.

Kalousek označil Babišovu prezentaci za účelovou

Kalousek dodal, že dnešní tisková konference měla jen za cíl umožnit Babišovi navýšit státní garance u vybraných chemiček, aby si „několik oligarchů vydělalo více peněz“. „Pokud v následujících dvou letech pan ministr nenavrhne navýšení garantované sanace na vládě, tak se omluvím,“ dodal.

V minulosti stát podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského mohl ušetřit na odstraňování starých ekologických škod sedm až osm miliard korun, pokud by se i dříve zadávaly zakázky ve veřejném výběrovém řízení. Upozornil, že od roku 2001 byly zadány zakázky za zhruba 16 miliard korun, přičemž zakázky za 10,5 miliardy byly v uzavřeném výběrovém řízení.

„Dnes jsme ve veřejných zakázkách na ceně okolo 30 procent dříve odhadovaných nákladů. Pokud by se postupovalo dříve takto, ušetřili bychom šest až sedm miliard korun,“ uvedl Závodský. Letos se vypsaly zakázky jen veřejných výběrových řízeních, a to za 800 milionů korun. Ministerstvo chce ročně uvolňovat z privatizačního fondu na staré ekologické škody tři až 3,5 miliardy korun.

Vymahatelný závazek státu

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Ministerstvo již čelí žalobě kvůli zadávání zakázek na odstranění starých ekologických škod, a to od firmy SAP Mimoň.

Celková výše státních garancí poskytnutých na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 154,4 miliardy korun, a od počátku roku tak klesla o 32,4 miliardy korun. Od roku 1991 do konce letošního června ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 175,7 miliardy korun. Ty se postupně upřesňují, na konci loňského roku činily 207,7 miliardy korun.

Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo (celá takzvaná Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, včetně řady koksoven), Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video