Na pražském Albertově poroste Rulandské modré, vinnou révu zasadil rektor Zima | E15.cz

Na pražském Albertově poroste Rulandské modré, vinnou révu zasadil rektor Zima

ČTK

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zasadil na albertovské stráně vinnou révu Pinot Noir 777, která je známá také jako Rulandské modré, a speciálně vyšlechtěnou růži Císař Karel IV. Dnešní akce u schodů, které spojují jednotlivé budovy Přírodovědecké fakulty UK, byla součástí letošních oslav 700. výročí narození Karla IV., který Univerzitu Karlovu založil.

Společně s ním sázela mimo jiné i lucemburská velvyslankyně v Česku Michele Pranchereová-Tomassiniová. Vinná réva a růže jsou totiž symbolem společné minulosti Lucemburska a České republiky.

Právě odrůdu Pinot Noir nechal Karel IV. přivézt z její burgundské pravlasti. V českých zemích se rychle rozšířila a v době vrcholného středověku tvořila 90 procent celkové plochy osázených vinic. Albertovské stráně byly pro její zasazení zvoleny mimo jiné proto, že jde o přirozeně osluněné svahy vhodné pro pěstování vína. Ze středověkých rytin je patrné, že k tomuto účelu také sloužily.

Vybrána byla odrůda s krátkou vegetací. "Klimatické podmínky Prahy a Mělníka jsou v severních hraničních zónách pro pěstování červeného vína. Budeme doufat, že tyto rostliny budou plodit včas a že bude oslunění dostatečné," řekl rektor.

Proděkan Přírodovědecké fakulty Petr Folk by rád by, aby deset sazenic vína doplnilo také deset stipendií pro studium na Lucemburské univerzitě. "Určitě je tam prostor i pro studenty Přírodovědecké fakulty. Věřím, že počet stipendií budeme navyšovat," odvětil na jeho žádost rektor.

Novou odrůdu růže nazvanou Císař Karel IV. vyšlechtila Ann Velleová-Boudolfová z firmy Lens-Roses. Je to keřová růže s vůní myrhy a konvalinky. Tato odrůda byla slavnostně pokřtěna letos 1. června na lucemburském velvyslanectví v Praze. Karel IV. byl jako příslušník rodu Lucemburků součástí společné historie českých zemí a Lucemburska. Lucemburská velvyslankyně dnes připomněla, že růže byly jedním z prvních obchodních artiklů její země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.