Náměstkem pro státní službu bude Postránecký, Zikmundová, či Grégr | E15.cz

Náměstkem pro státní službu bude Postránecký, Zikmundová, či Grégr

Budova ministerstva vnitra
Budova ministerstva vnitra
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři finální kandidáti na funkci náměstka pro státní službu jsou ředitel kanceláře náměstka na ministerstvu vnitra Josef Postránecký, tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

Pětičlenná komise ministerstva vnitra ukončila pohovory s deseti kandidáty na klíčovou pozici náměstka pro státní službu tento týden, uvádí server Lidovky.cz. Z nich vybrala tři uchazeče, které navrhne vládě. Kabinet by se měl návrhem zabývat na zasedání příští týden ve středu. Původně se do tendru na klíčový post ve státní správě přihlásilo 21 lidí, 11 bylo ale vyřazeno pro nesplnění požadavků.

Funkce náměstka, nazývaného také jako „superúředník“, vzniká podle služebního zákona. Náměstek bude řídit státní správu a také vyjednávat v Evropské unii. Zákon by měl státní správu odpolitizovat, norma byla dlouhodobým dluhem české legislativy. Původní návrh počítal s generálním ředitelstvím státní služby, které by koordinovalo úřady. Nakonec byla po politických neshodách schválena varianta, že většina kompetencí ředitelství připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.

Druhý pokus

Nynější výběrové řízení je druhé, první se loni v prosinci nezdařilo. Tehdy se přihlásili tři lidé, ale nesplnili stanovené podmínky. Vnitro pak zadání tendru zjednodušilo - uchazeči nemusí mít certifikát z jazykové zkoušky, nyní stačí, aby si zkoušku doplnili do konce letošního roku.

Lidovky.cz píšou, že šéf první komise, která o „superúředníkovi“ rozhodovala v prosinci, náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jiří Nováček, skončil v nynějším tendru čtvrtý. Web uvádí, že Postránecký už mimo jiné působil jako náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu. Právnička Zikmundová podle Lidovek.cz od roku 2008 za šéfování Františka Dohnala řídila správní sekci NKÚ, pak byla koncipientkou advokátní kanceláře v Praze a nyní je tajemnicí městského úřadu v Třebíči. Grégr vede odbor koordinace strukturálních fondů ministerstva průmyslu a obchodu od srpna 2003.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.