Nejsme drazí, brání se letecká záchranka DSA. Chystá trestní oznámení | E15.cz

Nejsme drazí, brání se letecká záchranka DSA. Chystá trestní oznámení

Letecká záchranná služba DSA
Letecká záchranná služba DSA
• 
ZDROJ: Jan Stanek, www.zachrannasluzba.cz

ČTK, bru

Share on Facebook Messenger
Soukromý provozovatel letecké záchranky DSA nesouhlasí s tvrzením, že jeho služby jsou dvojnásobně dražší, než kdyby záchrannou službu provozovaly státní subjekty. Firma proto podá trestní oznámení a žalobu, do dvou týdnů chce upřesnit, na koho. Kvůli údajně nevýhodné smlouvě na provoz záchranky policie stíhá exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

Leteckou záchranku provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr. Podle protikorupční policie vznikla státu kvůli přenesení provozu letecké záchranky na soukromé subjekty škoda zhruba 792 milionů korun. Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem. Policie minulý týden uvedla, že státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji.

„Pokud někdo tvrdí, že létáme dráž než policie nebo vojáci, tak je buď špatně informován, nebo záměrně lže. Ve skutečnosti jsme totiž naopak výrazně levnější. Dříve, než někdo vypustil tuto zprávu, měl si ověřit skutečné provozní náklady na tuto službu,“ uvedl mluvčí DSA Tomáš Zdechovský. DSA bude po šiřiteli zprávy požadovat omluvu a finanční kompenzaci za poškození dobrého jména. Momentálně vyčísluje výši škody, která jí vznikla.

Podle mluvčího účtuje DSA ministerstvu zdravotnictví za přímé náklady na letovou hodinu, které zahrnují cenu paliva a nutné údržby, zhruba 18 tisíc korun. Protikupční policie ale tvrdí, že zatímco policie či armáda si za letovou hodinu včetně všech dalších nákladů účtují 80 tisíc korun, soukromé záchranky žádají až 135 tisíc korun.

Vrtulníky DSA zasahují v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. V Praze a Středočeském kraji zajišťuje leteckou záchrannou službu policie, v plzeňském armáda. Zbylé kraje obsluhuje Alfa Helicopter.

Exministr Julínek nyní podle České televize zasedá ve správní radě Nadačního fondu Jana Šebka. Ten je spoluvlastníkem Alfa Helicopter.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.