Nový majitel pražské Kotvy zaplňuje volné plochy a pracuje na nové podobě | e15.cz

Nový majitel pražské Kotvy zaplňuje volné plochy a pracuje na nové podobě

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čtvrt roku po změně majitele obchodního domu Kotva začíná Pražská správa nemovitostí řešit novou podobu československé retailové legendy. Případné změny ale nebudou hned.

Začínáme pracovat na koncepci, jak bude Kotva vypadat v příštích letech. Její podoba je otevřená,“ uvedl manažer PSN Michal Skaunic, kteří má Kotvu na starosti. Přesto je však podle něj už jisté, že ze zaměření na módu couvat nebude.

Podle poradců je výjimečnost nákupního domu v tom, že na jednom podlaží nabízí až 3500 metrů čtverečních otevřené obchodní plochy. „Oddělování obchodů jednotlivých nájemců neodpovídá principu obchodního domu, kde by se měl zákazník volně pohybovat mezi vystaveným zbožím různých značek a nakonec zaplatit u centrálních pokladen,“ soudí Tomáš Beránek, specialista retail z konzultantské společnosti CBRE. 

Podobně podle něj v Evropě fungují například obchodní domy Selfridges, Van Graaf nebo Galeries Lafayette. „Další alternativou by mohla být úplná přestavba této nemovitosti a transformace Kotvy na obchodní centrum s jednotlivými stavebně oddělenými obchodními jednotkami,“ dodal konzultant.

Samotná skupina miliardáře Václava Skaly o konkrétní podobě budoucích změn zatím mluvit nechce. „V současnosti se soustředíme na zaplňování volných ploch. Čtyři nové nájemce chceme přivítat do Vánoc,“ poznamenal šéf Kotvy Skaunic.

PSN koupila Kotvu od irské společnosti Markland. Transakce v hodnotě kolem dvou miliard korun se uskutečnila pod dohledem irské konsolidační agentury NAMA. Obchodu asistovala například poradenská firma Cushman & Wakefield nebo advokátní kancelář DLA Piper.  

Privatizační divočina

Historie domu na náměstí Republiky sahá do první poloviny sedmdesátých let. Originální stavba pochází z dílny architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Obchodní dům byl už za dob socialistického Československa oblíbeným cílem zákazníků nejen z Prahy, ale při výletech do metropole i z celé republiky.  

V 90. letech však Kotva upadla do osidel kupónové privatizace. Prodělala bouřlivé roky plné akcionářských půtek, žalob a arbitráží. Sotva se z nich otřepala, vyrostla jí v roce 2007 hned naproti drtivá konkurence v podobě nákupního centra Palladium. Kotva od té doby neustále hledala cesty k plné obsazenosti i nalákání zákazníků.

Jeden z posledních pokusů učinil bývalý vlastník ještě na začátku letošního roku. Tehdy oznámil, že se Kotva nově zaměří na čínské turisty. Vítat je měla v čínštině jako Kao-tche-wa.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video