O udílení Havlovy ceny se přou nadace a knihovna | E15.cz

O udílení Havlovy ceny se přou nadace a knihovna

O udílení Havlovy ceny se přou nadace a knihovna
Václav Havel
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla vedou spor o udělování zamýšlené Havlovy mezinárodní ceny, předseda správní rady a zakladatel nadace František Janouch a šéf knihovny Martin Palouš si budou své pozice vyjasňovat v březnu. Janouch dnes řekl, že Havlovo jméno u ceny by mělo být spojeno s Nadací Charty 77, neboť Charta 77 hrála velkou roli v jeho životě a on naopak v jejím.

Vytvoření ceny ohlásili po prosincové smrti prezidenta Havla jak Janouch, tak knihovna. Zástupce knihovny Pavel Hájek nedávno pro Právo uvedl, že „je to koordinovaná snaha“. „Není to tak, že bychom jeden o druhém nevěděli,“ řekl listu.

Palouš uvedl, že v lednu správní radě knihovny předložil dvě ochranné známky a návrh statutu ocenění. „Cenu jsme koncipovali na bázi spolupráce pěti spřízněných institucí - Knihovny Václava Havla, Nadace Charty 77, Nadace Vize 97, společností Forum 2000 a Člověk v tísni. V brzké době hodláme svolat setkání jejích zástupců a rádi bychom do tohoto projektu zapojili též renomované osobnosti ze zahraničí,“ sdělil Palouš.

Janouch prosazuje zaštítění mezinárodní ceny nadací. „Já s nimi budu přirozeně jednat, ale myslím si, že cenu má udělovat Nadace Charty 77, aby se s ní Havlovo jméno spojovalo,“ zdůraznil Janouch. Dodal, že úmysl projednal s vdovou Dagmar Havlovou.

Podle Janoucha hrál Havel významnou úlohu v nadaci i v Chartě 77, tudíž by udělení ceny ze strany nadace bylo i historicky správné. „Knihovna ne docela chápe, co to vše obnáší,“ řekl s tím, že nadace má zkušenosti s udělováním Ceny Toma Stopparda, Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Františka Kriegla a Ceny Josefa Vavrouška. Udělování Havlovy ceny Havlovou knihovnou označil Janouch za „tautologii“.

Knihovna nedávno uvedla, že je vykonavatelem havlovského odkazu, který nese Havlová. Instituci, která byla v roce 2004 založena po vzoru podobných institucí v USA, sponzoruje podnikatel Zdeněk Bakala. Knihovna shromažďuje různé materiály o zesnulé hlavě státu. Instituce by měla převzít také některé činnosti, které vykonávala Havlova kancelář.

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem z pověření mluvčích Charty 77. Nadace uvádí, že po pádu komunismu přinesla charitu na území tehdejšího Československa. „Byla opravdovým průkopníkem v této oblasti, protože za sebou měla více než dvanáctiletou práci v emigraci, ve Švédsku, kde František Janouch nadaci založil,“ zmiňuje. Charta 77 byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv. Havel, tehdy disident, byl jedním z mluvčích.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!