Objem tendrů klesl o třetinu, nižší tempo investic prý může podkopat růst | E15.cz

Objem tendrů klesl o třetinu, nižší tempo investic prý může podkopat růst

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Veřejné instituce zpomalily tempo investic, od začátku roku vypsaly o 3,6 procenta méně tendrů než loni. Jejich objem klesl o 31,1 procenta na 76 miliard korun. Ředitel společnosti Arcadis CZ Petr Beneš hovoří o paradoxní situaci, kdy i za relativního dostatnu peněz chybí projekty k realizaci.

Během prvních čtyř měsíců letošního roku do Věstníku veřejných zakázek zapsaly 2669 soutěží. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research.

Propad nastal až v dubnu, ještě během prvního čtvrtletí objem veřejných tendrů meziročně rostl o 8,1 procenta. „Pokud by byl pokles objemu nově zahajovaných výběrových řízení dlouhodobější, mohlo by to mít negativní vliv na přibrzdění rozvíjející se ekonomiky,“ upozornil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Podle výkonného ředitele společnosti Arcadis CZ Petra Beneše jde o paradoxní situaci. „Na jedné straně máme relativní dostatek peněz, zejména z fondů EU. Na druhé straně je nedostatek projektů připravených k realizaci. Nicméně vnímám pozitivně snahu současné vlády a příslušných organizací s tím něco udělat,“ podotkl Beneš.

Stavaři zatím řeší hlavně zakázky, které získali dříve

Očekávaný růst nepozorují ani stavební firmy. „Veřejné zakázky v segmentu pozemního stavitelství nezaznamenaly za první čtyři měsíce letošního roku tolik očekávané pokračování oživení. Podobná situace je i v segmentu vodohospodářských staveb. Zde si stavební firmy hodně slibují od schválení nových operačních programů fondů EU,“ řekl předseda představenstva společnosti VCES Zdeněk Pokorný.

Stavaři tak zatím řeší hlavně zakázky, které získali dříve. „Menší množství zakázek jsme zatím nepocítili. Je to především kvůli zdlouhavému průběhu zadávání. Nyní realizujeme práce, které úřady vypsaly už před mnoha měsíci,“ řekl provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner.

Desetina letos vypsaných zakázek byla záhy zrušena. Šlo o šest procent z celkové předpokládané hodnoty. O něco více zakázek, sedm procent celkového objemu, bylo zatím ukončeno, a tedy zadáno konkrétním firmám. Firmy si přišly na celkem 5,4 miliardy korun.

Objem zakázek loni dosáhl skoro 350 miliard

Ještě větší propad, o 56,8 procenta na 63,2 miliardy korun, letos byl u ukončených zakázek. Tedy těch, u nichž veřejné instituce podepsaly smlouvy s dodavateli. Vývoj ale značně ovlivnily loňské tři velké zakázky společnosti ČEPRO v celkové hodnotě téměř 90 miliard korun.

Loni státní instituce zadaly zakázky za celkem 348,1 miliardy korun. To je - po odečtení mimořádných tendrů Čepra za celkem 88,4 miliardy korun a společnosti Net4Gas na poskytnutí bankovního úvěru v hodnotě téměř 30 miliard korun - meziroční růst o 15,5 procenta.

Státní správa a její organizace loni také vypsaly více nových tendrů. Celkem se loni ve věstníku objevilo 8762 nových soutěží za 310,7 miliardy korun. Početně jde o meziroční růst o 12,2 procenta, celková hodnota však klesla o 10,6 procenta.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.