Odhad za všechny peníze: oprava Státní opery bude stát třikrát víc | E15.cz

Odhad za všechny peníze: oprava Státní opery bude stát třikrát víc

Odhad za všechny peníze: oprava Státní opery bude stát třikrát víc
Státní opera
• 
ZDROJ: CC BY SA AD 2.0: Tony Hisgett

ČTK, paj

Cena zakázky na opravu Státní opery se během několika let zvýšila na trojnásobek. Ministerstvo kultury za ni chce podle věstníku veřejných zakázek zaplatit 800 milionů korun bez DPH. Za to by měl dodavatel zajistit rekonstrukci historické i provozní budovy opery. Práce by měly začít po skončení sezony 2015/2016.

O nutnosti opravit historickou budovu se intenzivně mluví od doby, kdy se naplánovalo sloučení opery s Národním divadlem. Tím vzaly za své předchozí plány státu předat operu magistrátu. Její hospodaření bylo několik let ztrátové a stát došel k závěru, že nadále nechce provozovat dva operní domy v Praze. Státní opera se s Národním divadlem sloučila přes protesty některých svých zaměstnanců i odborníků na začátku roku 2012.

V roce 2011 tehdejší vedení opery uvádělo, že na komplexní rekonstrukci svých tří objektů by potřebovalo 480 milionů korun. Ministerstvo tehdy ale opakovaně uvádělo, že je schopno ze svého rozpočtu dát jen 260 milionů. Rekonstrukce se plánovala už od roku 2012. O rok později ministerstvo uvedlo, že do oprav dá 360 milionů. Rekonstrukce se ale odkládala, operu zmítaly personální problémy i další potíže spojené se sloučením s Národním divadlem.

Další zvyšování

Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) před rokem rozhodl, že oprava opery se stane součástí Programu péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí.

Řekl, že vzhledem ke špatnému stavu historické i provozní budovy na opravy půjde 665 milionů korun. Letos v lednu pak uvedl, že rekonstrukce bude stát 715 milionů korun. V dubnu vláda schválila předpokládanou hodnotu zakázky 540 milionů bez DPH, tedy celkem asi 653 milionů.

Jenom část prací

Mluvčí ministerstva Simona Cigánková ČTK řekla, že původně plánované částky neodpovídaly reálným požadavkům. Dřívější investiční záměr zahrnoval opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce pouze na historické budově.
Při přípravě projektové dokumentace se ale podle ní přišlo na další nedostatky v technickém stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov. „Celková předpokládaná účast státního rozpočtu byla zvýšena na současných 715 milionů korun s DPH včetně rezervy na změny věcné ve výši 50 milionů korun,“ uvedla mluvčí. Případné navýšení ceny by schvalovala ministerstva kultury a financí, vláda už ne.

Ministerstvo stavitel

Resort kultury je v současné době velkým stavebním investorem. Vedle rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy také již několik let běží velké opravy Klementina. Ještě letos resort zadá zakázku na poslední etapu revitalizace, předpokládaná hodnota zakázky je 956 milionů. Revitalizace Klementina přijde celkem na 1,88 miliardy. Letos začala dlouho plánovaná rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea za 300 milionů korun.

Autor: ČTK, paj
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!